İletişim Fakültesi’nde Çocuk Hakları ve Medya Paneli

 AJANS ÜNİVERSİTE – Emre ESER

‘Çocuk Hakları ve Medya’dersinin ne şekilde verildiği ve kazanımlarının neler olduğu konusunu değerlendirmek üzere  ‘Çocuk Hakları ve Medya’ konulu bir panel düzenlendi.

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Toplantı Odası 1’de Yrd.Doç.Dr. Esra Arcan koordinatörlüğünde gerçekleştirirel panele Türkiye Unicef İletişim Direktörü Sema Hosta, Unicef Bağımsız Denetçisi Marie-Noelle Belot, Unicef Cenevre İletişim Koordinatörü Lily Djuhari, Çocuk Hakları ve Medya dersini bu dönem vermekte olan Yrd.Doç.Dr. Gülay Arslan, dersi daha önceki yıllarda almış olan yüksek lisans öğrencileri ve bu dönem almakta olan lisans öğrencileri katıldı.

İnsan hakları, çocuk hakları, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi konuların ele alındığı panelde katılımcılar birer sunum yaptılar. Çocuk Hakları ve Medya dersinde elde edilen kazanımların neler olduğunu denetlemek ve bu konuda yaşanan gelişmeleri aktarmak için panele katılan Unicef uzman ve temsilcileri panel sonunda gerçekleştirilen sunumlardan memnun kaldıklarını ifade ederek ayrıldılar.

Arcan’ın dersin işleniş biçimi ve teknik ayrıntılarını paylaşmasıyla başlayan panelde sırasıyla Arslan, yüksek lisans öğrencileri ve lisans öğrencileri sunumlarını gerçekleştirdiler. Dersin verilmeye başlanmasından bu güne çocuk hakları konusunda önemli gelişme ve farkındalıkların oluşmaya başladığını ifade eden öğrenciler, bir zamanlar sınıflarda belirli kelimelerin telaffuz edilmesinin dahi gerginlik yarattığını ama günümüzde bu konuda derslerde daha olumlu bir ortamın oluştuğunu ifade ettiler. Çocuk Haklarının günümüzde istismar edilen durumların başında olduğunu belirten öğrenciler bu dersin genel bir duyarlılık oluşturması için sadece İletişim Fakültesinde değil diğer fakültelerde de okutulması gereken bir ders olduğunu dile getirdiler.

Soru-cevap bölümünde gelen bir soru üzerine görüşlerini dile getiren Djuhari Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleri arasında bu konuda en fazla güvenilen ve kendine güvenen ülke olduğunu söyledi.

Panel sonunda gruba dahil olan Prof.Dr. Suat Gezgin ve konuklar üniversite kampüsünü ve çevreyi de dolaştıktan sonra üniversiteden ayrıldılar. Gezgin ve konuklar Çocuk Haklarının diğer ülkelerde de anlatılması için seminerler düzenlenemsi gerektiği konusunda da hemfikir olduklarını ifade ettiler.