İletişim Fakültesi Dekanları İÜ’de Toplandı

AJANS ÜNVERSİTE- Beste BUDAN

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük Ana Bina Mavi Salon’da gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşması yapan İÜ Rektör Yardımcı Prof. Dr. Sedat Murat, Toplantıda olduğu için mutluluk duyduğunu ifade etti.

DSC_0192

Prof. Dr. Murat, “Dünyada ve ülkemizde çok önemli iki konu vardır. Biri iletişim diğeri ise ulaşım. İletişimi halleden her konudaki problemini çözer. İletişim Fakültelerinin  gelişebilmeleri açısından iletişim sorunlarını çözmek çok önemlidir. Eski, köklü tarihe sahip olan bir üniversitede değerli insanlar ile yapılan bu toplantının verimli geçmesini temenni ediyorum” dedi.

DSC_0198

Prof. Dr. Murat’ın ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer konuştu.

80’i aşkın iletişim fakültesinin geleceği için bu toplantının  önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sezer, bu  organizasyonun ev sahipliğini yaptıkları için çok mutlu ve heyecanlı  olduğunu  belirtti.

DSC_0209

İltek Başkanı Prof. Dr. Ruken Öztürk, iletişim fakültesi mezunlarının çok ciddi sorunları olduğunu söyledi. Prof. Dr. Öztürk, “İletişim Fakültesi öğrencilerinin sorunlarını konuşmak için bir araya gelmek ciddi sorunlar yüzünden biraz zor oluyor” biçiminde konuştu.

Stage İletişim Danışmanlığı Ajans Başkanı Dr. Zehra Güngör iletişim sorunlarını sık sık gözlemlediğini söyledi.

DSC_0212

Sektörün sorununun nitelikli, günceli yakalayan, dil bilen nitelikli eleman bulma olduğunu söyleyen Dr. Güngör, YÖK’ün verilerine dayanarak iletişim fakültesinin sorunlarını anlattı.

Mezunların sektör içinde çalışması için nitelikli iletişim elemanı şeklinde yetiştirilmesi gerektiğini belirten Dr. Güngör, “Okuyan, araştıran, gündemi takip eden, yaratıcılık ve pratik düşünme kabiliyetine sahip mezunlar yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

DSC_0222

RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Gürsoy, geleneksel televizyon anlayışı değişip sistemlerin iç içe geçtiğini ifade etti.

İletişim sektörünün nitelik sorunu olduğunu söyleyen Gürsoy, ayrıca Aklıma Bir Fikir Geldi projesi hakkında bilgi verdi.

DSC_0229

Prof. Dr. Asaf Varol, 1999 yılından bu yana belirli aralıklar ile Dekanlar Toplantısını gerçekleştirip, İletişim Fakültesi dekanları ile bir araya geldiklerini belirtti.

Prof. Dr. Varol, “İlk dönemlerde yılda bazen 3 kez bir araya gelen iletişim fakültesi dekanları, 2003 yılına kadar 11 toplantı gerçekleştirmiştir.2004 yılından sonra toplantı sayısı yılda bire düşürülmüştür” dedi.

DSC_0232

Basın İlan Kurumu Başkanı  Yakup Karaca, mezunların istihdam sağlayamaması büyük sorun  arz ettiğini dile getirdi.

Karaca, “İş birliği ile aday gazeteci öğrencilerimizin yeni donanımlar ile sektöre hazırlamak hedeflerimiz arasında. Mezunlarımızın itibarlı iş bulabilmeleri için itibarlı yetişmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.