İletişim Dünyası Dünya İletişim Forumu’nda Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Davos’ta her yıl düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’ndan yola çıkarak Dünya İletişim Forumu düzenlenmeye başladı. İlk kez Davos’ta düzenlenen ve İletişim Zirvesi niteliği taşıyan “Dünya İletişim Forumu Davos”, bu kez yine aynı isim ve organizasyonla, 28 – 29 Eylül tarihleri arasında Malezya’nın ev sahipliğinde, başkent Kuala Lumpur’da toplandı. Malezya Hükümetinin yoğun katılım gösterdiği Forumun açılış konuşmalarını Başbakan Yardımcısı Dr. Ahmad Zahid Hamidi ve Dünya İletişim Forumu Kurucu ve Direktörü Yanina Dubeykovskaya yaptı.

Konferans vermek üzere Foruma davet edilenler arasında; The Holmes Report’un kurucusu ve PR Gurusu Paul Holmes, Hollywood’da Universal, Pixar, Kodak gibi film şirketleri ile Film ve Müzik sektöründen şöhretlerin İletişim Danışmanlığını yapan Allan Mayer, Huffington Post kurucusu ve Yayın Yönetmeni Sean Gardner, Portekiz’den uluslararası iletişim uzmanı Rui Martins, Singapur’dan Lüks Segment Markalar uzmanı SingapIrene Ho, yine Singapur’dan Sosyal Medya uzmanı Don Anderson, Ukrayna’dan Yaryna Klyuchkovska ve Iryna Zolotarevych, Rusya’dan Galina Panina, Hindistan’dan değişim yönetimi uzmanı Advait Dikshitve ve Türkiye’den Prof. Dr. Ali Murat Vural katıldı.

Asya’da düzenlenen ilk bölgesel iletişim zirvesi olma niteliği taşıyan bu Forumda, iletişim dünyasında yaşanan değişimler, değişimin gidiş yönü ve yeni ihtiyaçlar gündemdeydi. Forumda, Sosyal Medya Dünyasında Kriz İletişimi, İtibar Yönetiminde Eğilimler Fırsatlar ve Zorluklar, Profesyonellerin Kariyer Başarılarında Anahtar Faktörler, Etkili Liderlik İletişimi, Sosyal Medyanın Etkileri ve İşleyişi ile İletişim ve İş Geliştirme Stratejileri başlıkları altında konferans ve paneller düzenlendi.

“Resmi Makamların Katılımı Hayranlık Uyandırıcıydı”

Prof. Dr. Vural, Foruma davet edilme hikayesini şu sözlerle anlattı: “Forumun organizasyonunu ve içeriğini belirleyen Genel Sekreterlikten arandım. Kuala Lumpur’da toplanacak Forum’a dünyadan 12 iletişimcinin konferansçı olarak seçildiğini ve benim de İletişim ve İtibarın Yönetimi konusunda, seçilen bu 12 kişi arasında olduğumu söylediler ve Foruma davet ettiler. Ben de kabul ettim ve konuya ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere Foruma katıldım. ”

CSW_6766

Forum’un ortaya konulan somut bilgiler anlamında son derece işlevsel bir iletişim zirvesi niteliğinde olduğunu belirten Prof. Dr. Vural, “Konferans verenler alanında birer profesyoneldi ve yaptıkları işi çok iyi yapan ustalardı. Ayrıca gerek organizasyon, gerek konferanslar ve paneller, gerek Malezya resmi makamlarının Forumu en üst düzeyde sahiplenmesi ve devlet kadrolarında çalışanları katılım yönünde teşvik etmesi, açıkçası hem Foruma ayrıcalık kattı hem de hayranlık uyandırıcıydı” dedi.

Forumda İtibar ve Kriz Yönetimi konusunu anlatan Prof. Dr. Vural, “Konferansımda da hemen sonrasında yapılan panelde de öncelikle itibar ama yanısıra kriz ve iletişim yönetimini konusundaki bilgilerimi, gözlemlerimi ve deneyimlerimi paylaştım. Davet edilen tek akademisyen olmakla birlikte, birikmiş bilginin yanısıra, doğrudan ülkemizden elde ettiğim gözlem ve deneyimlerimi paylaşmam öncelik taşıyordu. Şirketlerin, kurumların ve kişilerin itibar yönetiminde bugün artık neleri olmazsa olmaz yapmaları gerektiğini, yapılan hataları, değişen toplumsal yapının nasıl doğru okunması gerektiğini ve buna bağlı olarak algıların yönetilmesi konularını anlattım. Bu arada, Forumda konferans veren kimi isimleri Türkiye’ye de davet ettim ve hatta davetim kabul de edildi” diyerek gerekli koşulları sağlanırsa, Forumda konuşan kimi isimlerin İstanbul Üniversitesi’nde ağırlanabileceğini söyledi.