İlber Ortaylı İÜ Fen Fakültesi’nde Öğrencilere Önemli Tarihi Bilgiler Verdi

AJANS ÜNİVERSİTE-Tuğçe HEPİŞ- Betül YÜNCÜOĞLU

SBF Etik kulubünün düzenlediği söyleşide Türk Tarih Profesörü İlber Ortaylı, tarih hakkında fikir yürütebilmenin ancak belli kaynaklara başvurarak mümkün olacağını belirterek, Türk İslam Ansiklopedisinin bu anlamda faydalı olabileceğini ifade etti. Ortaylı, millet olgusunun yanlış tanımlandığını; kelime anlamının bir din grubunu temsil ettiğini, etnik bir anlam taşımadığını söyledi.

İlber Ortaylı, katılımcılara Türkiye Coğrafyasını bilmeleri gerektiğini önemle duyurdu. Ayrıca yer isimlerinin tespitinin ayrı bir ilim olduğunun altını çizdi. Öğrencilere tarihi düşünürken eşzamanlı düşünmelerini tavsiye etti.

DSC_0020

Ortaylı’nın verdiği bilgiler ışığında öğrenciler sorular yönelttiler. Romanya’dan kaçan Yahudiler hakkındaki soruya ilişkin olarak; tarihte Struma Faciası olarak adlandırılan olayın II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçan Yahudileri Filistin’e götürmek üzere olan Struma gemisi’nin İstanbul açıklarında bir Sovyet denizaltısı tarafından batırılmasıyla gerçekleştiğini anlattı. O dönemde Romanya’daki azınlıkların büyük bir bölümünün Yahudilerden meydana geldiğini ve Filistin’e Yahudi göçünü engelleyen önemli bir güç odağı olan İngiltere’nin baskısının etkili olduğu bilgisini verdi.

DSC_0023