İktisat Fakültesi 81. Yıl Kuruluş Etkinliği Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan İÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan, fakülte prensiplerine değinerek “Kuruluşumuzdan bu yana geçen 81 yıl içerisinde nitelikli araştırmaya dayalı eğitim anlayışımız doğrultusunda mezun ettiğimiz öğrencilerimizin gururunu yaşıyoruz” dedi. “Bu köklü geleneği, vefa ve kurumsallaşma ile tamamlamak ve yeniden üretmek en büyük hedefimizdir” diyen Prof. Dr. Alkan, iktisat tarihi disipliniyle ilgili konuşmasını yapmak üzere Mehmet Genç’i kürsüye davet etti.

30S_0458

Mehmet Genç, konuşmasına Nasreddin Hoca’nın bir fıkrasıyla mizahi bir giriş yaptı ve iktisat alanında Ömer Lütfi Barkan’ın öncü bir isim olduğunu vurguladı. “Barkan olmasaydı iktisat tarihi hiçbir şekilde olmazdı” diyen Genç, Barkan’ın iktisadı sosyal ilim olarak literatüre geçirdiğini de sözlerine ekledi.

16. ve 17. yüzyıllarda Batı Orta Avrupa’da bilim devriminin meydana geldiğini söyleyen Genç, 19. Yüzyıla kadar bilim devriminin üniversitelere girmediğini belirtti ve Barkan’ın da tüm bu gelişmelere şahit olmuş tecrübeli bir kişilik olduğunu kaydetti.

30S_0466

“İktisat tarihini profesyonel bir meslek olarak başlatan kişi de Ömer Lütfi Barkan’dır” diyen Genç, iktisadın tarihi gelişimine de kronolojik olarak değindi. Barkan’ın okunmamasının sebebini ağır dile sahip olmasına bağlayan Genç bu vesileyle kültürün devamlılığı için dilin öneminden de bahsetmiş oldu.

DSC_2858

Mehmet Genç’e konuşmasının ardından Prof. Dr. Alkan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

30S_0474