‘İki Kıtaya Nazım Hikmet Köprüsü’ heykeli açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Gözde AVCI

 

Ünlü şair Nazım Hikmet Ran’ın 112. doğum günü için Heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan ‘İki Kıtaya Nazım Hikmet Köprüsü’ heykeli Beşiktaş Belediyesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Sanatçılar Parkı’nda  gerçekleştirilen törenle açıldı.

 

Açılışa, Nazım Hikmet’in yakın dostu olan yazar Yaşar Kemal,  heykeltıraş Mehmet Aksoy, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, sanatçılar Rutkay Aziz, Tarık Akan gibi isimlerin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

‎DSC-0300 (6)

Beşiktaş Belediyesi olarak kültür ve sanata önem verdiklerini, Nazım Hikmet’in, çağlara sığmayan önemli bir şair olduğunu belirten İsmail Ünal, sözlerine şöyle devam etti:

“Nazım Hikmet usta, hep bizi beslemeye, inançlarımızı tazelemeye ve gelecek umutlarımızı diri tutmaya yardımcı oldu. Onun varlığına, değerli usta Aksoy’un elinde yontulan bir armağanı hediye etmeyi borç bildik. İki Kıtaya Nazım Hikmet Köprüsü heykeli, büyük ustanın 112. doğum gününe yetişsin istedik. Böylelikle onun yıllarca içini kavuran memleket özlemini İstanbullu yurttaşlarımızla yeniden paylaşalım ve insanca özleme ortaklık ve tanıklık edelim istedik. Bu heykel buraya çok yakışacak.”

 

Yazarlık şevkini Nazım Hikmet’ten aldığını, Nazım Hikmet’in hala onuruyla yaşadığını söyleyen Yaşar Kemal: “Paris ve İsveç’te olduğum dönemlerde her gün telefonda konuşurduk. Onun şiirlerini de okurdum. Nazım kadar büyük bir insan olmamıştır. Ben Nazım’ın şiirlerini okuduktan sonra kendi şiirlerimi yırttım ben böyle yazar olmam dedim. Nazım, bunu duyunca yanıma geldi. ‘Yaşar, hapishane çok zorlu bir iştir. Eğer ben hapishanede şiir yazmasaydım ölürdüm. Onun için şiirlerini tekrar yaz yoksa sen de ölürsün’ dedi ve ben de şiir yazmaya başladım.” dedi.

‎DSC-0300 (4)

Nazım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz de Nazım Hikmet’in heykelinin iki yakayı birleştiren bir simge olduğunu söyledi ve  ekledi: “Ne mutlu bize ki Nazım Hikmet’in doğum gününde hep birlikteyiz. Onun doğum gününde bu heykeli açacağız. Güven duygusunun yitip gittiği, kirli, güvensiz, ahlaksız, hukuksuz bir süreçten geçiyoruz. Düşmana inat Nazım heykelini açıyoruz.”

‎DSC-0300 (7)

Konuşmalar sırasında vatandaşlar sık sık “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” şeklinde slogan attı. Konuşmaların ve gazetecilerin soruları cevaplanması ardından 2 senede bitirilen ve 70 ton Afyon mermerinin kullanıldığı heykelin açılışı Yaşar Kemal,  Mehmet Aksoy, Rutkay Aziz,Tarık Akan ve diğer sanatçılar tarafından yapıldı.

‎DSC-0300 (2)