III. Uluslararası Homeopati Konferansı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Gizem ÖZTÜRK

İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferans, 11 Nisan Cumartesi günü İÜ Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Afife Mat’ın açılış konuşmasıyla başladı. Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen konferansın teması, Kronik Hastalıklarda Homeopatinin Başarısı – Tedavisi Zor Hastalıklarda Prognoz olarak belirlendi. Konferansa yabancı ve Türk konuşmacılar katılarak homeopatiyi ele aldılar.

Prof. Dr. Mat, Homeopatinin Türkiye için yeni bir konu olduğunu fakat yasalar ve kararnamelerle resmen kabul edilen bir yöntem olarak karşımıza çıktığını ifade etti. Homeopatik tedaviler ve ilaçların gün geçtikçe günlük yaşamda yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Mat, “İlacın hammadesi, tasarımı, geliştirilmesi, üretimi , kontrolü; eczacının görevi ve sorumluluğudur. Eczacılar çok yakında ilaçlarını hazırlayabilecek, satabilecek ve danışmanlık yapacaklar. O nedenle kendilerini homeopati konusunda geliştirmek zorundalar” dedi.

_DSC0023

Konferans amacını açıklayan Homeopati Derneği Başkanı Uzm. Dr. Günnur Başar, Homeopatinin yalnızca günlük yaşamda karşılaşan hastalıklarda değil, düşünebileceğimiz tüm hastalıklarda başarılı olabileceğini göstermek amacıyla belirlendiğini vurguladı.

Uzm. Dr. Başar, “Dünyanın en yaygın ahjlternatif tedavi yöntemlerinden biri olmasına rağmen Türkiye’de az biliniyor. Konvensiyonel tıptan fayda görmeyen insanların homeopatiden başarılı sonuçlar elde edildiği görüldü. Tıbbın vaadini yerine getirememesi hayal kırıklığına neden oluyor ve homeopatlar olarak ‘biz bu hastalıkları tedavi edebiliyoruz’ diyoruz” diyerek açılış konuşmasını sonlandırdı.

_DSC0037

Homeopati Nedir?

Homeopati, hastaya tanı ya da tedavi için hiçbir şekilde zarar vermeden, yalnızca hastanın sözel hikayesine başvurularak uygulanan, tümüyle doğal yöntemleri kullanan bütünsel bir tedavi sistemidir. Yaklaşık 300 yıl önce Samuel Hahnemann tarafından ortaya atıldı.