III. Toktamış ve Nevin Ateş Öğrenci Çalıştayı Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Safiye ALTINKUM

İÜ SUİK (Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü) tarafından gerçekleştirilen çalıştayın 3. oturumunda “Göç’ün Avrupa’ya Etkileri” teması ile sunumlar yapıldı.

Moderatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Edip A. Bekaroğlu’nun yaptığı oturumda ilk konuşmacı Mert Necati Nalbantoğlu’ydu. “Avrupa’da aşırı sağ yükseliyor” diyen Nalbantoğlu, aşırı sağ hareketlerin siyasette de güçlendiğini ifade ederek “Avrupa’da siyasi partilerin kısa vadede iktidarı ele alması mümkün gözükmüyor ancak bu tür partiler Macaristan, Polonya, Fransa gibi bazı ülkelerde iktidar alternatifi olabilir” dedi. Global bir kriz ortamında yaşadığımızdan bahseden Nalbantoğlu, Arap baharı, Suriye iç savaşı ve göz önünde olmasa da Afrika kıtası ile Asya kıtasındaki insani sorunlara değindi. Nalbantoğlu, “Eğer bu şekilde küresel krizler devam ederse ve siyasi örgütlenen insanlar bir sulh ortamı yaratmaya çalışmazlarsa, aşırı sağ hareketlerin beslendiği yapılar daha da güçlenecek” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın gözünden mülteci ve sığınmacı” konulu sunumuyla konuşan Murat Bayram, Almanya’nın mültecilere karşı farklı bir bakış açısı olduğunu ifade etti. Bayram, “2000’lerin başında Almanya’ya işçi alımı yapıldı. Doğu mültecilerine iş olanakları sağlandı. Almanya’nın tüm çabası mültecileri işçi sınıfına dâhil etme yönündedir” şeklinde konuştu. Sözlerine devam eden Bayram, “Mültecilerin amacı daha iyi bir yaşam, hiçbiri bulundukları devlete zarar vermek için orada değiller” dedi.

Son konuşmacı Muhammed Emin Şahin, sığınmacıların Avrupa basınında nasıl değerlendirildiği ile ilgili sunum yaptı. Daha çok İngiliz basını üzerinde duran Şahin, gazetelerde yer alan haber başlıkları üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Şahin, gazetelerin kitleye göre tutum değişikliğine gittiğini ifade ederek, “The Daily Mail gazetesinin ilk olarak böcek sürüsü anlamına gelen ifadelerle verdiği mülteci haberi sonrasında ifadelerini değiştirerek mültecileri insan yıkımının bir kurbanı şeklinde ifade ediyor. Bu da gazetelerin kitlesine göre tutumunu değiştirdiğinin bir göstergesi” diye konuştu.

Etkinlik sonunda konuşmacılar, katılımcılardan yöneltilen soruları cevapladı.

Moderatör ve konuşmacılar adına Tema Vakfı’na bağışlanan fidan sertifikaları takdim edildi.