Hüseyn Cavid Eserleri Kitabı Tanıtıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Abdurrahman MAZI, Furkan GÜNAYDIN, Elif ÜNLÜ

 

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü’nde gerçekleşen Hüseyn Cavid panelinde Türk ve Azeri akademisyenler bir araya geldi. “Hüseyn Cavid Eserleri” kitabının tanıtımı yapıldı  

 

Prof. Dr. Mustafa Özkan, Prof. Dr. Kamuran Aliyev, Doç. Dr. Sona Beliyava, Edebiyat Fakültesi Genel Yayın Yönetmeni Azer Turan ve İÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

 

İlk olarak sözü alan Prof. Dr. Sedat Murat, Hüseyn Cavid’in Müslüman bir Türk aydını olduğunu ve medeniyet yolunda canını feda ettiğini söyledi. Bu büyük zatların Türk dünyasının birleştirici gücü olduğunu dile getirdi.

 

Murat’ın ardından kürsüye çıkan Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynalov, “ Hüseyn Cavid’in Türk dünyasına, hayata bakış açısını anlaşılması gerekiyor. Gençlerimize bu büyük şahsiyeti anlatmamız çok önemli” dedi.

 

“Hüseyn Cavid Bizim Milli Bir Şairimizdir”

 

Özkan konuşmasında, Hüseyn Cavid’in dildeki birlik düşüncesini uyguladığını, yazdığı eserlerde İstanbul Türkçesini kullanarak tüm Türk milletinin anlayacağı üslubu kullandığını ifade etti. Yıldırım ise yaptığı konuşmada, Hüseyn Cavid’in yalnızca Azerbaycan Edebiyatı’nın önemli bir şahsı olmadığını ve Türk dünyasının milli bir şairi olduğunu belirterek paneli noktaladı.

 

 

DSC_0019