Hulusi Behçet Yaşam Bilimleri Araştırma Laboratuvarı Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Yusuf EREN

 

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde Hulusi Behçet Yaşam Bilimleri Araştırma Laboratuvarı sabah saatlerinde İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet tarafından açılışı yapıldı

 

Prof. Dr. Zeynep Çiğdem Kayacan’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen açılışa; İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Proje ekibinden Prof. Dr. Tamer Demiralp, Prof. Dr. Uğur Özbek, Prof. Dr. Arif Kaygusuz başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasında konuşan İÜ rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, üniversite olarak bizim hizmet fonksiyonumuzun asıl amacı araştırma ve eğitim olduğunu belirterek, “İstanbul Üniversitesi bir taraftan hizmetiyle diğer taraftan sosyal sorumluluk projeleriyle toplumun her kesimine hitap ediyor. Diğer taraftan ülkenin önde gelen araştırma üniversitelerinden bir tanesi, bu konumunu güçlendirmek gibi bir göreve sahip. Mümkün olduğunca disiplinleri bir araya toplayan, uygulamaya dönüşen merkezi araştırma laboratuvarlarına ihtiyaç var. Bizim temel bilimler ve klinik bilimler arasındaki bağı kurmamız lazım ve bunu en verimli şekilde kullanmamız lazım” dedi.

 

DSC_0233

 

Hulusi Behçet Yaşam Bilimleri Araştırma Laboratuvarının kalkınma bakanlığı tarafından ciddi destekler aldığını belirten Söylet, planlama yaparken çok değerli bilim insanları ile hem bu günü hem geleceği düşünerek planlamayı yaptıklarını belirtti.

Son olarak yeniden yapılanmanın hiç durmadığını hızla devam ettiğini, uluslararası alanda çalımların sürdüğünü söyleyen Söylet, “Umut ediyorum ki birçok genç buradan istifade eder” diye konuştu.

Proje kapsamında en büyük altyapı cihazlarını bünyesinde barındıran Yaşam Bilimi Araştırma Merkezi’nde 3 MR cihazı ve MR uyumlu sistemlerin yanı sıra Nöroradyoloji Rapor odası ve Nörogörüntüleme birimleri mevcut.

 

DSC_0118

 

 

DSC_0132

 

 

DSC_0169