HORIZON 2020 Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Özge KARAHAN, Fatma Büşra COĞUPLUGİL

Avrupa Birliği H2020 Programı Tanıtım ve Bilgi Günü’ne İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, İÜ AB (Avrupa Birliği) ve Uluslararası Projeler Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Bekir Kayacan, TÜBİTAK Finansal ve Hukuki Konular Ulusal İrtibat Noktası‘ndan Gürsel Fırat Gedikli ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.

Açılış konuşmasını Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz’ün yaptığı bilgi toplantısında, Doç. Dr. Bekir Kayacan, “Avrupa Birliği H2020 programıyla ilgili üniversitemizin, Avrupa Birliği (AB) ve diğer uluslararası projeler üreten öğretim görevlilerinin ve bölümlerinin proje süreçlerinin yönetimi ve kabul olduktan sonraki sözleşmelerinin imzalanması ve mali sürecinin takibi yapıldı. Nihai kararı ise strateji geliştirme dairesi vermektedir” dedi.

DSC_0029

Avrupa Birliği(AB) projeleriyle ilgili bilgilendirme yapılan bu toplantıda, HORIZON 2020 proje destek programı ve bu program dâhilinde projesi var olan öğretim görevlilerine yürütme aşamasındaki hukuki ve finansal sürecin yönetimiyle ilgili bilgi verildi.

DSC_0005

Gürsel Fırat Gedikli,  “2014 – 2020 yılları arasında devam edecek olan HORIZON 2020 projesine Türkiye’de katkı payı ödeyerek diğer ülkelerle eşit statüde dâhil oluyor. Temel amacımız ödediğimiz katkı payının en büyük oranındaki kısmını, üniversitedeki hocalarımızın dâhil oldukları diğer projelerle elde ettikleri bütçeler yoluyla ülkemize geri döndürebilmektir. Geri döndürülen bu fonun Türkiye’de doğru yönetilmesi ve herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için bilgi vermek amacıyla buradayım” şeklinde konuştu.

DSC_0007

Bilgilendirme toplantısı soru cevap kısmının ardından tamamlandı.