Hollanda da İstanbul Üniversitesi Rüzgarı

AJANS ÜNİVERSİTE

Hollanda’nın Rotterdam kentinde 23-30 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen Avrupa Üniversiteler arası Futsal Şampiyonası’nda ülkemizi ve üniversitemizi temsil eden İÜ Futsal takımı Avrupa Beşincisi oldu. 24 takımın mücadele ettiği turnuvada şampiyonluğu çeyrek finalde İÜ’yü penaltılarla eleyen Fransa’nın Saint Bourne Paris Üniversitesi kazandı.Fransız ekibi finalde Hırvatistan’ın Vern Üniversitesi’ni 4-3 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

İÜ, turnuvada ilk olarak B-Grubunda İsveç ve Polonya şampiyonlarıyla mücadele etti. İsveç’in Örebro Üniversitesi’ni 10-5, Polonya’nın Wroclaw Üniversitesini de 5-3 geçen İÜ,  lider olarak 2. tura yükseldi. 2. Turda daha önce 2 kez Avrupa Şampiyonu olan Sırbistan’ın Novi Sad Üniversitesi’ni 6-0 ile geçen sarı-yeşiller çeyrek finalde Fransa’nın Saint Bourne Paris Üniversitesi ile karşılaştı. Kıran kırana geçen mücadelede İÜ 2 kez öne geçmesine rağmen bitime 1.17 saniye kala gelen gole engel olamadı ve karşılaşma seri penaltılara kaldı. Penaltılarda rakibine 3-2 mağlup olan İÜ yoluna 5. lik ve 8. lik maçlarıyla devam etti. İlk olarak Ukrayna’dan Dragomony Kiev’i 5-2, daha sonrada İspanya’nin Malaga Üniversitesi’ni 5-4 geçen İstanbul Üniversitesi Futsal Erkek Takımı Avrupa 5. si oldu.

Turnuvada 10 gol atan oyuncular Erdi Yeşiltepe ve Cem Keskin gol krallığında 2. sırayı paylaştılar. Geçen sene Avrupa 4.sü bu sene de Avrupa 5.si olan İstanbul Üniversitesi Futsal takımı kazandığı puanlarla ülkeler sıralamasında 7. sıraya yükselme başarısı gösterdi. Bu sonuçla İstanbul Üniversitesi Futsal takımı 2015 yılında Polonya’da yapılacak şampiyonaya 1. torbadan katılacak.

DSC_2740

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hollanda’nın Rotterdam kentinde ki şampiyonaya İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Prof. Dr. Hasan Alpak da idareci olarak katıldılar.

Şampiyonanın ardından İÜ Futsal Takımı Antrenörü Murat Kaya şunları söyledi : “Bu başarı geçen sezon kazanılan Avrupa 4.lüğünün tesadüf olmadığı gösterdi. Oyuncularım gerek derslerinden gerekse de özel hayatlarından fedakarlık yaparak sürekli olarak antrenman yaptılar ve bu sonuçları sonuna kadar hak ettiler. Fransa’ya penaltılarla elenmek bizi çok üzdü. Çünkü biliyorduk ki Fransa’yı eleyebilsek şampiyonluk çok yakınımızda olacaktı. Fakat olmadı turu Fransızlar geçti ve şampiyonluğu da onlar kazandı. Şimdi 1 haftalık istirahatin ardından 25-30 Ağustos tarihlerindeki UEFA Futsal Kupası için çalışmalara başlayacağız. İrlanda’nın Dublin şehrindeki müsabakalarda da iyi işler yapacağımıza inanıyorum.

Turnuva boyuncu bize destek veren İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Prof. Dr. Hasan Alpak’a sezon başından beri bize her konuda maddi ve manevi destek sağlayan İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Müdürümüz Yrd. Doç. İlker Yücesir’e ve bu başarıda emeği olan tüm İstanbul Üniversitelilere teşekkür ederiz. Bu yola çıkarken hedefimiz futsal branşında İstanbul Üniversitesi’ni marka haline getirmekti, bunu da başardığımızı düşünüyorum.”
İstanbul Üniversitesi Futsal Erkek takımı 25-30 Ağustos’ta İrlanda’daki UEFA Futsal Cup maçları için çalışmalarına 8 Ağustos Cuma günü başlayacak.