Hocaların Hocası Ölüm Yıldönümünde Anıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Anadolu’yu Mayalayanlar’ programı kapsamında ‘Hocaların Hocası’ olarak anılan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda anıldı. Zaim’in dünya görüşünün, ilme yaptığı katkıların ve örnek hayatının anlatıldığı etkinliğe Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Çakır, Prof. Dr. Yusuf Balcı, Prof. Dr. Sabri Orman ve Eski MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

“Bizim İşimiz Toplumda Yol Göstericiyi Tanıtmak”

Programın açılışında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Sabahhattin Zaim hocamızın Esenler ile ilgisi benim onun talebesi olmamdır. Ama esas Sabahattin Zaim hocamızın Esenler ile olan ilgisi Esenler’in çocuğuna Sabahattin Zaim gibi hem bir gönül sultanını hem bir ilim adamını, hem de bu toplumda öncü ve yol göstericiyi tanıtmaktır” dedi. Sabahattin Zaim’in önemli bir ilim adamı olduğunu kaydeden Göksu, “Esenlerin çocuklarını öyle insanları öğretmelisiniz ki, olmak istediğiniz insanları tanıtmanız gerekir. Yani ‘ben de bunun gibi olsaydım keşke’ diye tarif ettiğiniz ya da kendinizi ona göre belirlediğiniz, belki de hayatınızın deniz feneri olarak takdim ettiğiniz insanları tanıtacaksınız ki nesiller öyle büyüsün” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen aynı zamanda de Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in öğrencisi de olan İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, hocasının kişiliğinden ve birlikte yaşadıkları hatıralardan kesitler sundu.

Kaynak – İHA

Fotoğraf – tr.yenisehir.wikia.com