Hizmetiçi Eğitim Semineri Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Kasım BALTACI, Abduljabbar DİN

Seminerde konuşan İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, “İş Stresi ve Öfke Yönetimi” konulu sunumunu yaptı. Öncelikle öfkenin ne olduğunun bilinmesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Sezer, “Öfke bireyin herhangi bir engellenme ya da adaletsizlik hissidir” dedi ve özellikle öfkenin saldırganlık olmadığını söyledi.

Öfke ile ilgili yanlış düşünceleri de sıralayan Prof. Dr. Sezer, şiddetin veya bir şeyler kırıp dökmenin öfkeyi dindirdiği fikrinin doğru olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Sezer, öfkenin abecesini ise şu şekilde sıraladı: “Harekete geçirici bir olay, bu olay hakkındaki inançlar ve bu inançların duygusal-davranışsal sonuçları.”

“Öfke yıkıcı, zarar verici bir biçimde değil; geliştirici, girişimde bulunmaya yönlendirici ve yaratıcılığı kullanmaya zorlayıcı olarak ortaya konmalı” diyen Prof. Dr. Sezer, öfke kontrolünün son derece önemli olduğunu belirtti.

Konuşmasının ikinci bölümünü stres yönetimine ve iş stresine ayıran Prof. Dr. Sezer, stresle başa çıkmada egzersizlerin önemine vurgu yaptı.