“Hititler Geleceği Faldan Öğreniyor”

AJANS ÜNİVERSİTE

Prof. Dr. Dinçol, Hitit Üniversitesi Hitit Uygarlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen “M.Ö. 2’nci Bin Yılda Anadolu’daki Büyük Uygarlık: Hititler” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Hititlerin, M.Ö. 2 binli yıllarda Anadolu’da hüküm süren en büyük imparatorluklardan biri olduğunu belirtti. Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ve Suriye gibi komşu ülkelerde halen izlerinin bulunduğunu belirten Dinçol, Hititlerin yaşantısı, dini inançları, siyasi iradesi ile sosyal ve kültürel etkinliklerinin halen araştırıldığını söyledi.

Türkiye’nin birçok bölgesinde Hititlerle ilgili arkeolojik kazı çalışmalarının yürütüldüğünü anlatan Dinçol, Hitit Medeniyeti’nin başkenti Hattuşa’nın bulunduğu Çorum’un Boğazkale ilçesi ile Alacahöyük ve Şapinuva ören yerlerindeki arkeolojik kazı çalışmalarının da büyük bir titizlikle devam ettiğini dile getirdi.

İstanbul Üniversitesi Hititoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevinden emekli olduğunu belirten Dinçol, merhum eşi Hititolog Prof. Dr. Ali Dinçol ile beraber Hititler üzerine çok sayıda araştırma yaptıklarını söyledi. Hitit çivi yazılı tabletleri tercüme ederek, arkeoloji dünyasını etkileyecek önemli bulguları ortaya çıkardıklarını ifade eden Dinçol, bu alandaki çalışmalarına devam ettiğini aktardı.

Hititlerin yaşantısını anlatan Dinçol, yönetimde söz sahibi olan kralların, ülkenin geleceğini ve devlet yönetiminde oluşabilecek değişiklikleri öğrenmek için karaciğer falı, talih falı, su yılanı falına ve kuş uçuşlarına baktıklarını söyledi. Hititlerin bin tanrılı bir dine mensup olduğunu dile getiren Dinçol, kralların, tanrıların gazabından çok korktuklarını, hangi tanrının kızdığını öğrenmek için de fal baktırdıklarını söyledi.

 

Kaynak: AA