Hırvat yönetmen Igor Bezinovic İÜ İletişim’de

AJANS ÜNİVERSİTE – Lamia Baki

 

Hırvat yönetmen Igor Bezinovic, Zagreb Üniversitesi’nde çıkan protestolar sırasında çektiği ilk film deneyimi Blokade(Kuşatma) dün İÜ İletişim Fakültesi’nde gösterildi. Gösterim sonrasında Bezinovic ile söyleşi gerçekleştirildi.

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi’nde İÜ İletişim Fakültesi Halka İlişkiler ve Tanıtım öğrencilerinden Mehmet Kerem Hançer ve Araş. Gör. Yıldıray Kesgin’in düzenlediği etkinlikte  Hırvat Yönetmen İgor Bezinovic’in Blokade (Kuşatma) filmi gösterildi.  Blokade, 2009 yılı Nisan ayında Hırvatistan’da Zagreb Üniversitesi’nde öğrencilerin ücretsiz eğitim için gerçekleştirdiği protestoyu anlatıyor. Film, Amerika dahil birçok ülkede gösterildi. Üniversite öğrencilerinin eğitimin ticarileştirilmesi ve öğretim sınıflarının ablukasına karşı 34 gün süren mücadelesinin anlatıldığı film, tamamen işgal sırasında çekilen canlı görüntülerden oluşuyor.

 

Film gösteriminden sonra Igor Bezinovic öğrencilerin sorularını yanıtladı. Bir öğrencinin “Şu anda öğrenciler ücretsiz eğitim alabiliyor mu?” sorusuna Igor,  “Sadece ilk senesi olan öğrencilere ücretsiz, diğer yıllarda ise not ortalamasına göre öğrenciler para ödüyor ve bu belli mecralarda ücretsiz gibi gösteriliyor.” dedi.

 

Diğer üniversitelerde de böyle protestoların yapıldığını söyleyen Bezinovic en uzun direnişin Zagreb Üniversitesi’nde olduğunu, bu kadar direnen başka bir üniversite olmadığını söyledi.

 

Ayrıca Bezinovic, sıklıkla sorulan ‘’İşgal sırasında ve sonrasında polis müdahalesi oldu mu ya da neden olmadı?’’ sorularına çok şaşırdığını, ülkesinde ve Avrupa’nın tamamında insanların sivil itaatsizlik yapmasının normal karşılandığını, üniversitelere polisin girmesinin kesinlikle yasak olduğunu ve bu tarz demokratik eylemlere polisin müdahale etmediğini belirtti.

 

 

DSC_0030