Hipoterapi ile Rehabilitasyon Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Müge KIZILTEPE, Oğulcan ÇOKSAYAR

Proje başkanlığını İÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Kaşıkçı’nın yürüttüğü, projenin çatısı altında pilot uygulamalar hızla devam ediyor. 12 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen etkinlikte, 3 farklı okuldan 45 engelli birey, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü bölümünde atlarla bir gün geçirdiler.

Etkinlik, engelli bireylerin öğretmenleri ve rehberlerinin eşliğinde, Atçılık ve Antrenörlüğü bölümünden Öğretim Görevlisi İbrahim Kurban, Antrenör Hüseyin Okcu ile İstanbul Üniversitesi Rehberlik Danışmanlık ve Sosyal Destek Biriminden Uzm. Psikolog Fezal Işıkak’ın gözetiminde, alanında uzman kişilerce gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Güven Kaşıkçı gerçekleştirilen pilot uygulamanın amacının, iki canlının birlikte bir ekip olarak yaptıkları tek spor dalı olan binicilik sporunda gerek engelli gerekse engelsiz bireylerin ihtiyaçlarını belirleyip bu doğrultuda projeyi geliştirmek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kaşıkçı “Projenin amacı, ülkemizde yaklaşık nüfusumuzun %12 sini teşkil eden önemli bir engelli topluluğunun yanında tüm vatandaşlarımıza hizmet vermenin yollarını açmaktır. Uzun bir süredir devam eden altyapı çalışmalarında önemli mesafeler alınmıştır” dedi. Yapılacak pilot uygulamaların akabinde, hız kesmeden devletin ilgili bütün kurumlarına bu alanda hizmet vermeyi amaçlayan Prof. Dr. Kaşıkçı, toplumun her kesimine ulaşmayı hedef aldıklarını ifade etti.