Hiç Yaşlanmayan Şair 100 Yaşında

AJANS ÜNİVERSİTE – Erkut KILIÇ

 

Aramızdan 36 yaşında ayrılan Orhan Veli Kanık’ın 100. doğum yılı Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde sergiyle kutlanıyor

 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, ‘Garip’ akımının öncüsü, 1914 doğumlu Orhan Veli’yi ‘Sakın Şaşırma: Orhan Veli 100 Yaşında’ adlı sergiyle anıyor. Büyük bir arşiv çalışmasının sonucunda oluşan sergi; fotoğraflar, mektuplar, şiirler, resimler, heykeller ve çizimlerden oluşuyor. Şairin kısa ömrü kronolojik olarak sergide gözler önüne seriliyor.

 

Girişinde ziyaretçileri, Orhan Veli’nin bir bank üzerindeki heykelinin karşıladığı sergide şairin çocukluğundan ölümüne dek bir çok fotoğraf yer alıyor sergide. Ailesiyle çektirdiği fotoğraflardan, okul dönemi fotoğraflarına, askerlik fotoğraflarından arkadaş çevresiyle çektirdiği fotoğraflara kadar bir çok kare var sergide. Kanık’ın eserleri, el yazıları serginin önemli parçalarından.Sergide ayrıca Orhan Veli’nin yayın yönetmenliğini yaptığı ve 28 sayı basılan ‘Yaprak’ dergisinin tüm sayıları da mevcut. Ayrıca derginin sayıları yanında abone defteri de yer alıyor ve içinde de bir çok tanıdık isim var.

 

Orhan Veli’nin büstleri ve vefatı sonrası çıkarılan yüz kalıbının fotoğrafının da yer aldığı sergide, şairi tasvir eden resimler ve çizimler de yer alıyor.

 

Sergi, İstiklal Caddesi’nde, Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin 1. katında, 4 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri arasında, ücretsiz olarak ziyaretçilerini bekliyor.