“Her Oyuncuyu Alacak Prestije Sahibiz”

AJANS ÜNİVERSİTE-Serhan SEVİN

İÜ BGD’nin başarılı koçu Fırat Okul kendisinin ve oyuncularının başarısını İletim’e anlattı. İÜ BGD’de yardımcı antrenörlük de yapan Okul, yakalanan başarıyı BGD’den önce ve sonra olarak ikiye ayırarak şu açıklamalarda bulundu: “Ben yardımcı antrenörken altyapıdan birkaç oyuncu çıkartıp, birkaç yabancı oyuncu takviyesiyle ligde kalıp iyi işler yapma derdindeydik; ama şimdi işler çok büyüdü. BGD geldikten sonra Nilay Kartaltepe, Tuğba Palazoğlu, Şaziye İvegin, Pınar Demirok gibi milli takım düzeyinde yerli oyuncuların yanı sıra 5-6 tane de çok başarılı yabancı oyuncunun yer aldığı kuvvetli bir kadro kurduk.”

Foto 3 Serhan Sevin

Her Oyuncu Bize Gelmek İstiyor

BGD’nin gelmesinin kendilerini pozitif anlamda etkilediğini söyleyen Okul, “Bugün büyük kulüplerden eksik hiçbir şeyimiz yok. Bugün bizim de malzeme sorumlumuz, fizyoterapistimiz, doktorumuz var. Bugün deplasmana gidince Fenerbahçe Hilton’da kalıyorsa biz de Hilton’da kalıyoruz, Eurocup’da İstanbul’a gelen rakibimizi en iyi otellerde misafir edebiliyoruz. Bunları oyuncular da görüyor ve herkes İstanbul Üniversitesi’ne saygı duyuyor. Yurt dışında kariyerli oyuncular dahil istediğimiz oyuncuyu alacak prestije sahibiz” dedi.

Bütçe Yarı Yarıya Azaldı

Sezon başında kendilerine gidebildikleri yere kadar gitmeyi hedef olarak belirlediklerini belirten Okul şu açıklamalarda bulundu, “Geçen sene hedefimiz finaldi. Bu sene daha mütevazi; ama daha içimize sinen bir ekip kuruldu. Top 16’da 12. sırada yer almak büyük dezavantaj. Ev sahibi avantajını kaybediyorsun ve final maçlarını hep dışarıda oynuyorsunuz; fakat bu bizim için bir bahane değil. Final için elimizden gelen ne varsa ortaya koyacağız.”

Şampiyonluk Konuşmak İçin Erken

Şampiyonluğu yakalanan pozitif havayı devam ettirmeye bağlayan Okul, “Galatasaray Odeabank, Fenerbahçe, AGÜ çok ciddi kadrolar. Bu ilk grubu takip eden ikinci grubun ilk takımı İstanbul Üniversitesi BGD’dir. Ligin ikinci yarısında oynayacağımız deplasman maçlarında bu pozitif havayı devam ettirirsek işler iyiye gider.” şeklinde konuştu.

Keşke Beyazıt’ta Salonumuz Olsa

Okul ayrıca İÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun ilk mezunlarından olduğunu söyleyerek şunları ifade etti: “O zamanlar daha fazla seyirci olsun diye maçları cuma günleri oynardık; fakat bir türlü seyirci çekemedik. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi büyük takımlarla oynamak, başarı kazanmak seyirci çekiyor. Daha da fazla seyirci olmamasının önündeki engellerden birisi de konum sıkıntısı. Avcılar Kampüsü’ne kadar gelip bize destek olan taraftarlarımıza minnettarız.”

Transfer Yapmak İçin Transfer Yapmayacağız

İÜ BGD için altyapının transferden öncelikli olduğunu belirten Okul sözlerini şu şekilde tamamladı: “İstanbul Üniversitesi basketbolda büyük bir camia. Bu kulüp bünyesinden Işıl Alben, Nilay Kartaltepe, Nevriye Yılmaz ve daha birçok Türk oyuncu çıkmıştır. Şu anda transfer yapmayı düşünmüyoruz; ancak bizi yukarıya taşıyacak iyi ve saygın bir isim olursa düşünebiliriz. Transfer yapmak için transfer yapmayacağız.”