Haziranlar Nazım’ın

AJANS ÜNİVERSİTE-Elif AVCI

Fotoğraf-Seray YALÇIN

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi öğrencileri ölümünün 51. Yıl dönümünde hep bir ağızdan okudukları şiirlerle usta şair Nazım Hikmet’i andı

 

İÜ Edebiyat Fakültesi öğrencileri, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Edebiyat Müzesinin kapatılmak istenmesi üzerine itirazlarını Nazım Hikmet’in ölümünün 51. Yıl dönümü adına düzenlenen anma etkinliğinde dile getirdiler.

 

DSC_0015

 

 

Edebiyat Fakültesi Orta Bahçe’de gerçekleştirilen etkinlik öğrencilerin hep bir ağızdan okudukları Nazım Hikmet’in “Davet” şiiriyle başladı.

 

Öğrenci Nefise Taş’ın Nazım’ın hayatına kısa bakışı üzerine yaptığı konuşmayla devam eden etkinlikte TYS Başkanı Mustafa Kök, öğrencilere bu etkinlik için teşekkür ederken Nazım’dan ve Nazım’ın şiirinden de bahsetti.

 

 

DSC_0025

 

 

İstiklal Caddesi’nde sık sık karşılaşma olanağı bulduğumuz sokak sanatçılarından “Kara Güneş” adlı müzik grubunun özgün müziği etkinliğe renk kattı.

 

 

DSC_0027

Araştırmacı Yazar Emin Karaca’nın Nazım Hikmet üzerine yaptığı incelemelerden oluşan konuşmasının ardından Öğrenciler Nazım için şiirler okudu.

 

 

DSC_0072

 

Geçen yıl Gezi Parkı direnişinde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ı da unutmayıp, Ali İsmail için de türküler okudu. Etkinlik, öğrencilerin hayat verdiği şarkılar, türküler, şiirlerle sona erdi.