HAYEF’ten Çanakkale Zaferinin 100. Yılında Anma Etkinliği

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

Fotoğraf – Efe GUGULOĞLU

HAYEF tarafından düzenlenen anma etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladıktan sonra açılış konuşmasını İ.Ü. Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak’a vekaleten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat yaptı.

_DSC0021
Konuşmasına günün anlam ve önemiyle başlayan Prof. Dr. Murat Çanakkale Zaferinin üzerinden 100 yıl geçtiğini belirtti ve o günlere şahit olmuş neslin hala yaşadığından bahsetti. Zaferin yeni nesillere aktarılması gerektiğini de önemle vurguladı.

_DSC0048Etkinliğin devamında Yrd. Doç. Dr. İrfan Bulut Çanakkale Şehitleri isimli şiiri okudu.

“Çanakkale, yaşayan bir öyküdür”

“Çanakkale Geçilmez” konu başlığında konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan İÜ HAYEF Dekanı Prof. Dr. İrfan Başkurt, özgeçmişinin sunulmasının ardından organizasyona ve yoğun katılımdan ötürü salondakilere teşekkürlerini iletti. _DSC0097Çanakkale Zaferinin iç yüzünü bilimsel bir bakış açısıyla değerlendiren Prof. Dr. Başkurt, zafer sırasında karşılaşılan fedakarlık, zeka, cesaret, azim, özveri, irade, ekip ruhu, savaş hukuku, disiplin, gönüllülük ve ortak hürriyet ideali gibi toplumsal duygu ve eylemler hakkında detaylı bilgiler verdi. “Çanakkale, bir varlık ve yokluk mücadelesidir, hilal (özgürlük) uğruna kazanılmış bir zaferdir” dedi.

_DSC0116İÜ HAYEF Kültür Kulübü tarafından müzik dinletisi olarak “Eledim eledim”, “Hey onbeşli onbeşli” ve “Çanakkale türküsü” canlı performansla sergilendi.

1939606_10205117496769031_5982330416988646987_n
“Buğday kırığından çorba”

Genç ve eğitimli neslin Çanakkale Savaşı sırasında üstün bir fedakarlık ve cesaret örneği sergileyerek şehit olduğu sık sık vurgulanan etkinlikte tek besin kaynaklarının kuru ekmek, üzüm hoşafı ve buğday kırığından çorba olduğu ifade edildi. Kapanışa doğru zaferin 100. yılında öğrencilerin ağırlıkta olduğu katılımcılara aynı menü sunuldu.