Haydar Ergülen, Orhan Veli’yi Anlattı

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR

 

Ünlü şair Haydar Ergülen, 22 Nisan’da 18.30’da Fatih’te Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Seminer Salonu’nda başlayan, “Türk Şiirinde Öncü Kitaplar” ana başlığıyla verdiği seminerde, yüzüncü doğum günü 13 Nisan’da kutlanan, Türk şiirinin öncü şairlerinden Orhan Veli Kanık’ı ele aldı

 

DSC_0222 - Kopya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haydar Ergülen, geriye beş şiir bırakan şairin büyük şair olduğunu belirterek, Orhan Veli Kanık’ın 50 sene sonra da hatırlanacağını söyledi. Orhan Veli’nin ilk olarak “Kitabe-i Seng-i Mezar” (Mezar Taşı Yazısı) isimli şiirini seslendiren Ergülen, hemen ardından okuduğu “Anlatamıyorum” isimli şiirin Orhan Veli’ye en az ait şiir olduğunu vurguladı. Ergülen bu şiiri Özdemir Asaf’ın “Lavinia” isimli şiirine benzetti ve şiirin Cahit Sıtkı Tarancı tarzına yakın olduğunu dile getirdi. Orhan Veli’nin Garip akımının kurucuları arasında apayrı bir yerde olduğunun altını çizen Ergülen, “Garip akımının tüm şairlerini çok seviyorum ama İkinci Yeni’ye daha yakınım” diye konuştu.

 

Orhan Veli’yi büyük bir şair olarak tanıtan Haydar Ergülen, “O, Türk şiirinin yolunu açan şair” dedi. Daha sonra  sırasıyla Orhan Veli’nin şu şiirlerini seslendirdi: “Deli Eder İnsanı”, “İstanbul Türküsü”, “Eskiler Alıyorum”, “Gün Olur”, en sevdiğim şiiri dediği “Hürriyete Doğru”, “Dalgacı Mahmut”, “Kuyruklu Şiir”, “Birdenbire”, “Kuş ve Bulut”. Usta sanatçı son olarak seminer bitiminde “Orhan Veli – Bütün Şiirleri” isimli kitabı okurları için imzaladı.