Hayat Boyu Kütüphaneler

AJANS ÜNİVERSİTE – Abdurrahman MAZI

 

Bu yıl 31 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 50.Kütüphane Haftası, İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde saat 10.00’da başladı. 6 Nisan saat 17.00’de sona erecek.

 

Kütüphaneler ve kitaplar için bu yıl 50.kez buluşan kitapseverler, İstanbul Üniversite Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Etkinliğe konuşmacı olarak, İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Başkanı Mehmet Canatar, Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamza Kundur, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Manyas ve Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğrencisi Haşim Markuş katıldı.

 

DSC_0819

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İÜ Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Başkanı Canatar, “ Küreselleşen dünyaya ayak uydurabilmek için ulusal bilgi ortaklıklarına yalnızca katılım ile yetinmeyip ulusal bilgi politikalarımızda dört başı mahmur bir şekilde ve gerçek manada inşa etmemiz gerekir” diye konuştu. M.Ü Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hamza Kundur , Geçmiş 50.yıla baktığımızda dünyaya baktığımızda kütüphaneleri nasıl kullanılır hale getirebiliriz nasıl okunma oranını arttırabiliriz diye bunu tartışmak geliştirmek gerekir” dedi. Manyas, “Ana temasına hayat boyu kütüphaneler dedik çünkü anne karnında kitapla başlayan tanışma sürecinin, aslında ebediyete intikal edene kadar bir sürecin en temel unsuru olan kütüphanenin önemini vurgulamak istiyoruz” diye belirtti. M.Ü öğrencisi Markuş, “ Bilgi çağının bireyleri olarak eğitimi bilimin, sanatın temelini insana, kültürel birikime ve bu birikimin temeline dayandığının farkındayız.”

 

DSC_0883

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ödüller Sahiplerini Buldu

 

Törende Kütüphane Haftası Ödülleri 2014 Kütüphane Dostu Ödülü Yılın Halk Kütüphanesi Okurları Yılın Kütüphane Gönüllüleri sahiplerini buldu. Tören İBB Zihinsel Engelliler Gösteri Sanat Topluluğunun konseriyle devam etti.