‘Hangi İnsan Hakları?’ Film Festivali Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif KARAKOÇ

Ana temanın ‘iş cinayetleri’ ve ‘göçmenlik’ olduğu festivalde, madenciler başta olmak üzere işçileri konu alan pek çok filmin gösterileceği gibi, sinema tarihinin önemli isimlerinden Georg Wilhelm Pabst’ın 1931 tarihli yapıtı ‘Maden Trajedisi’ (Kameradschaft) ile Ertem Göreç’in ‘Karanlıkta Uyananlar’ (1964) adlı filmlerine de özel gösterim yapılacak. Program, ayrıca Türkiye’deki işçilerin yaşam ve çalışma koşulları üzerine yapılmış belgesel ve kurmaca filmleri içeriyor.

Festivalde, ‘yerinden edilmişlik’ konusu da film ve panellerle ele alınıyor. Festival programı kapsamında ‘Çağımızın Yerinden Edilmiş Halkları: Filistinliler ve Suriyeliler’ başlığı altında, bu ülkelerden sığınmacıların katılımıyla bir de yuvarlak masa toplantısı da gerçekleştirilecek.

Geçen sene festivalde yer bulan ‘Gezi Direnişi’ ile ilgili gösterimler, bu yıl da yeni filmlerle devam ediyor. Seçkide bir kaç yeni belgeselin yanı sıra, Reyan Tuvi’nin Antalya Altın Portakal Film Festivali programından çıkarılması büyük tepkilere yol açan ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı filmi bir kez daha seyirciyle buluşacak.

Festivalin geleneksel etkinliklerinden olan Video-Eylem Atölyesi bu sene de yeni bir içerikle geçekleşirken, video-eylem tarzında üretilen film örnekleri festival boyunca ‘Tanıklıklar’ başlığı altında bir ekranda gösterilecek. Festival kapsamında ayrıca Radikal Demokrasi Kent Karşılaşması ana başlığı altında ‘Müşterek Alanların Geri Kazanımı’ konulu bir seminer ile ‘Alternatif Kentsel Yaklaşımlar’ konulu bir atölye düzenlenecek.

Yine festivalin geleneksel bir etkinliklerinden olan ve yıl içinde çeşitli kentlerde gerçekleştirilen ‘Çocuklarla Atölyeler’ devam edecek. Festivalin hemen ardından, çocuk atölyesi gönüllüleri Urfa’da Suriyeli çocuklarla, Soma’da da madenci ailelerin çocuklarıyla video ve sanat atölyeleri gerçekleştirecek.

6. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekânı, Tütün Deposu ve SALT Galata’da gerçekleşecek film gösterimleri ve tüm etkinlikleri ücretsiz olarak izlenebilir.

Festival programına ulaşmak için:

http://www.hihff.org/2014/program.html