Hamroyev Filmleri Pera Müzesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE

Pera Film’in, Seagull Films işbirliğiyle hazırladığı Saklı Hazine: Ali Hamroyev’in Filmleri programında yönetmeninin farklı dönemlerde çektiği birçok film sinemaseverlerle buluşacak.

1937 yılında Özbek başkenti Taşkent’te doğan Hamroyev  ilk yönetmenliğini 1964 yılında yaptı ve 1966 yılında çektiği Beyaz, Beyaz Leylekler adlı aldatma üzerine dramla da eleştirmenlerin dikkatini çekti. 1920’lilerde Orta Asya’daki iç savaş sırasında geçen bir dizi aksiyon filmiyle 1960’ların sonu ve 1970’lerin başında popüler anlamda başarıyı yakaladı. Bu filmler Kırmızı Kum, Olağanüstü Komiser, Fedai ve en büyük başarıyı yakalayan Yedinci Kurşun’du.

Hamroyev aynı zamanda faaliyet alanını çeşitlendirerek “olağanüstü ölçüde çok yönlü bir yönetmen” (Peter Rollberg, Rus ve Sovyet Sineması Tarihi Sözlüğü) haline geldi. En çok beğeni toplayan filmi sayılabilecek Kuşları İzleyen Adam, Paradjanov ve Tarkovski’yi hatırlatan fantazmagorik bir orta çağ destanıdır. Yönetmenin dönem filmleri Triptik ve Seni Hatırlıyorum’da güçlü otobiyografik unsurlar bulunur. Hamroyev aynı zamanda müzikaller, belgeseller ve tarihi epik yapıtlar da çekmiştir. Filmlerinde sıklıkla öne çıkan temalar arasında kadınlara yapılan baskı ile geleneksel ve ilerici güçler arasındaki çekişme vardır.

Ayrıntılı bilgi için: www.peramuzesi.org.tr