Haldun Taner 100 Yaşında

AJANS ÜNİVERSİTE-Ahmet Çağatay BAYRAKTAR

Gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Kerem Karaboğa, Haldun Taner’in tiyatroya olan katkılarından ve tiyatroya bakışından söz etti. Prof. Dr. Karaboğa; “Haldun Taner, Türk Tiyatrosu’nu dünya çapında tanınması yönünde önemli katkıları olmuştur. Haldun Taner’in oyunlarında bulunan komedi, izleyicinin zihninde soru işaretleri oluşturan bir güldürüdür.”

Haldun Taner’in hikayecilik yönünü dinleyicilere aktaran Prof. Dr. Handan İnci, Haldun Taner’in hikayelerinin yadsınamaz derecede önemli olduğunu söyledi. Haldun Taner’in hikaye yazarlığına karşı çekimser olduğunu ifade eden Prof. Dr. İnci; “Haldun Taner, oyunlarında olduğu gibi hikayelerinde de halkçılık özelliğini ön planda. Açık seçik bir yazımın kapalıdan kolay olmadığını, hikayenin ne kadar kısa ve özlü olursa yazımının o kadar zorlaşacağını düşünen Taner, hikayeyi okuyucusuyla iletişim yöntemlerinden biri olarak kullanmıştır. Haldun Taner’i insan durumlarını canlı olarak aktarması açısından Moliere’e benzetebiliriz. 1956 yılında Varlık Dergisi’nin okuyucu anketinde en iyi hikayecinin Haldun Taner seçilmesi ve o dönemde “Hikayenin aslısı” olarak Sait Faik Abasıyanık, Orhan Kemal ve Haldun Taner’in görülmesi de Taner’in hikayeciliğinin başarılı olduğunun göstergesidir” dedi.

Haldun Taner’i yazarlık kimliğinden başka olarak günlük yaşamını ve insan ilişkilerini anlatan Demet Taner, Haldun Taner’in her kesimden insan ile iletişim kurabilmedeki yeteneğinden bahsetti. Taner; “Haldun Taner’in insana duyduğu sevgiyi ve saygıyı hissetmemek imkansız. Yazdığı gazete yazılarında yerelden evrensele ulaşabilmiş ve konuları kültürel bağlamda aktaran bir kültür insanıdır Haldun Taner. Toplumsal sorunları mizah dili ile didaktik olmadan anlatan bir tiyatro yazarıdır. Birçok niteliği kendinde toplayabilen, batı rasyonalinizmi ve doğu hassasiyetini barındıran bir kişiydi. Bir yazarı dışarıdan veya içeriden tanımak arasında büyük bir fark vardır. Fakat Haldun Taner, yazdıklarıyla, düşünüşüyle, davranışlarıyla ve hayatıyla bir bütünlük oluştururdu” dedi.

Dinleyicilerin sorularını da cevaplayan Demet Taner, Prof. Dr. Handan İnci ve Prof. Dr. Kerem Karaboğa katılımları için dinleyicilere teşekkür etti.

_DSC0049