Hakemlik Kariyerini Hukukla Birleştiriyor

AJANS ÜNİVERSİTE – İ. Elif SAATÇIOĞLU, A. Betül BAL

İÜ bünyesinde futboldan bilek güreşine kadar pek çok branşta profesyonel sporcu barındırıyor. İÜ’lü sporcuların bir kısmı lisanslı olarak üniversite bünyesindeki liglerde boy gösterirken bir kısmı da üniversite dışında profesyonel spor hayatlarına devam ediyor.

Öğrencilerini gerek üniversitenin çatısı altında sporla uğraşan çeşitli kuruluşlara yönlendirerek, gerekse yurt içi ve yurt dışındaki turnuvalara  katılımlarını sağlayarak sporla ilgilenmeleri konusunda teşvik eden İÜ, neredeyse her fakültesinde mesleki hayatını spor üzerine kurmak isteyen profesyonellere eğitim veriyor.

Spor Sevgisi Motivasyonun Korunmasında Öncü

İÜ Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi, Mehmet Türkmen de İÜ öğrencisiyken profesyonel olarak sporla uğraşan öğrencilerden biri. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) lisansıyla il hakemi klasmanında görev yapan Türkmen, çocukluğundan beri, en başta fark etmese de, hayali olan hakemliği üniversite hayatına atılışıyla beraber profesyonel olarak yapmaya başladığından söz etti. Üniversite öğrencisiyken profesyonel olarak sporla uğraşan aynı zamanda yine İÜ Hukuk Fakültesi’nin öğrenci kulüplerinden bir tanesi olan İstanbul Girişimcilik Kulübü’nde (IGK) yönetim kurulunda bulunan Türkmen, bütün sorumlulukları aynı anda götürmenin zorluklarına dayanabilmesindeki en büyük faktörün spora ve yaptığı işe duyduğu sonsuz sevgi ve bağlılığı olduğunu şu şekilde açıkladı,

“Hafta içi antrenmanlarımız, eğitim toplantılarımız, hafta sonu da maçlarımız oluyor. Bir öğrencinin hafta sonunun olmaması aslında oldukça kötü bir şey. Ama ben buna dayanıyorum çünkü hedeflerime ve hayallerime ulaşabilmeyi istiyorum. Zaten bu kadar, hafta içi de artı olarak üç akşamınızı alan bir şeye başka türlü katlanabilmek mümkün değil. Ben hakemliği hep getirdiği heves ve heyecanla bağdaştırıyorum. Onlar olmasa yapılabilecek bir şey değil, ama benim üzerimdeki etkisi ne olursa olsun o düdüğü bir kere çaldığında bir daha bırakamamaktan geliyor.”

İdealleri doğrultusunda yaptığı  fedakarlıkları yine spora karşı duyduğu sevgiden ötürü o kadar da zorlayıcı görmediğini belirten Türkmen, “Sevdiğim bir işi yapıyorum, çok keyif alıyorum bu işi yaparken. Maçta geçirdiğim zaman benim için sosyal bir aktivite gibi, sezon bitti ve ben sahada olmayı o yoğunluğa rağmen şimdiden özledim” ifadeleriyle hakemliğin hayatındaki yerini anlattı.image (2)

Lisans Eğitimini Lisanslı Oluğu Sporla Birleştiren Kariyer Planı

Şartlar ne olursa olsun spora karşı olan sevgisi hiç körelmeyen ve kariyerinin henüz başında olsa da oldukça başarılı bir futbol hakemi olan Mehmet Türkmen, bu bağlamda olmak istediği noktaya doğru emin adımlarla ilerliyor. Hakemliğin literatürde bir meslek olarak geçmediğini belirten Türkmen, kariyer planı olarak ise spor hayatını İÜ Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra hukuk alanıyla birleştirmeyi hedeflediğini söyledi. İÜ Hukuk Fakültesi’nde seçmeli olarak dersini alma şansı bulduğu Spor Hukuku alanında kendini geliştirmeyi amaçlayan Türkmen, bu alanda uzmanlaşırken aynı zamanda hakemliğini de olabildiğince yüksek bir noktaya taşımayı umduğunu dile getirdi.

Bu yüzden uzun vadede ulaşmak istediği noktanın hedefi hakem olmak olan birine kıyasla daha farklı olduğunu belirten Türkmen kariyer planını, “UEFA’nın FIFA’nın yönetim kurullarında, icra kurullarında, tahkim kurullarında ve benzeri idari birimlerinde çalışmak benim büyük hayallerimden bir tanesi. Sadece lisanslı olduğum spor alanında ilerlemek değil, aynı zamanda okuduğum bölümün mesleğini de yapıp bu ikisini harmanlayarak birlikte götürmeyi amaçlıyorum” şeklinde anlattı.

“İÜ Hukuk’lu Olmanın Getirdiği Statüyü Spor Hayatımda da Yaşadım”

İÜ Hukuk Fakültesi’nin bir ferdi olmanın hep profesyonel spor hayatında hem de hayatının farklı alanlarında kendisine kattığı şeylerin oldukça fazla olduğunu belirten Türkmen, bu avantajı “İÜ Hukuk Fakültesi’nde okuduğunuzu söylediğinizde nerede olursa olsun insanların size bakış açısı hemen değişiyor. Bu sahada da böyle, İÜ Hukuk’un bir ferdi olduğunuzu söylediğinizde oradaki teknik ve idari ekipteki insanların sizi görme şekli değişiyor. Bu bağlamda, hayatıma İÜ Hukuk’un getirdiği statüyü, spor hayatımda da aynı şekilde yaşadım” şeklinde açıkladı.

İÜ’nün çeşitli spor dallarında yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğinden bahseden, hatta Üniversite Ligleri kapsamında İÜ’nün de bulunduğu maçları yönetme fırsatı yakaladığından da söz eden Türkmen, bir üniversitede olması gereken spor faaliyetlerinin tümünün İÜ bünyesinde mevcut olduğunu düşündüğünü söyledi. Bunun yanında İÜ kapsamında yeterli niteliğe sahip spor komplekslerinin oluşturulmasının da üniversite öğrencilerine sağlanması gereken imkanların arasında olduğunu belirtti.

image (3)

İÜ bünyesindeki sporcuları, düzenlenebilecek çeşitli seminer ve toplantılarla bir araya getirmenin mezuniyet sonrasında da spor dünyasının içinde İÜ patentini taşıyacak insanları birlikte tutmak için güzel bir girişim olabileceğinden söz eden Türkmen, sözlerinde İÜ’nün büyük bir aile olduğuna ve bu ailenin her camiada olduğu gibi sporda da birbirine destek olabileceğine de yer verdi.

İÜ Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi ve TFF lisanslı hakemi olan Mehmet Türkmen, İÜ’nün verdiği eğitimi, sporda sahip olduğu yetenek ve kariyerinde izlemek istediği yol ile birleştirerek kendine parlak bir gelecek çizen İÜ’nün başarılı sporcularından bir tanesi. Türkmen, spora karşı olan tutumu ve İÜ Hukuk ismini arkasına alışıyla başarı merdivenlerini hızla çıkarken, İÜ’nün bir ferdi olup kariyerini spor alanında devam ettirmek isteyen öğrencilere de ilham kaynağı oluyor.