Hafız-ı Şirazi Paneli Edebiyat Fakültesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE- Fatma ÇELİK

Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda gerçekleşen panele Türk ve İranlı akademisyen ve öğrenciler katıldı. Panel açılışında kısa bir konuşma yapan İran Başkonsolosu Muhsin Murtazaifer, Hafız’ın hayatı boyunca yazmış olduğu eserleri ile İran ve Dünya Edebiyatı’na yapmış olduğu katkının öneminden, Hafız’ın edebiyat dilindeki birleştiriciliğinden bahsetti.

_DSC1964
İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Muhsin Murtazaifer

Panelde, Prof. Dr. Ali Güzelyüz Türkiye’de Hafız Eserlerinin Şerh ve Tercümeleri, Prof. Dr. Mehmet Atalay Hafız-ı Şirazi ve Rindlik, Doç. Dr. Muhammed Hasan Hasanzade Hafız-ı Şirazi’nin dünya edebiyatında tanınmasının nedenleri, Arş. Gör. Serpil Koç Konuksever Hafız Şiirinde kadın konulu bildirilerini sundular. Ayrıca panelde Dr. B. Bagehri de Hafız’dan bir gazel okudu.

_DSC2060

Bildiri sunumlarının ardından panele, bölüm öğrencilerinin Hafız-ı Şirazi gazellerini okumasıyla devam edildi. Panel sonunda katılımcılara her birinde Hafız divanından gazellerin yazılı olduğu renkli kağıtlar ve ayrıca İran’da yaygın olarak kullanılan nabat şekeri ikram edildi.

_DSC2066

“Hafız’ı Eşzamanlı Analım”

Panelin ardından konuşan İÜ Fars Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Güzelyüz, Hafız Günü’nün İran’da her yıl Ekim ayında kutlanan Hafız-ı Şirazi’yi anma günü olduğunu belirtti. Prof. Dr. Güzelyüz, ”İnsanlar Hafız-ı anmak için bir araya gelirler ve divanından fal tutup çıkan şiire kendilerince mana yüklerler, bu bir gelenektir. Panel sonunda dağıtılan kağıtlar da bu geleneğin yaşatılması ve yaygınlaştırılması içindi. Biz Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak her yıl bir İranlı şairi anma günü tertip ediyoruz. Bu yıl Hafız-ı Şirazi’yi kendi memleketiyle eşzamanlı analım istedik” dedi.