Haber Fotoğrafları Sergisi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

Agence France- Presse Türkiye’nin deneyimli foto muhabirleri Bülent Kılıç, Adem Altan, Ozan Köse ve Gürcan Öztürk ‘ün fotoğraflarından oluşan sergi Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun katılımıyla açıldı. Sergide Türkiye ve bölge ülkelerin gündemine oturan konular ile son yıllarda meydana gelen siyasi ve güncel olayların fotoğraflarına yer veriliyor.

_DSC0034

Açılış konuşmasında söz alan Nuhoğlu “Bu fotoğraflarla birlikte bir bellek oluşturdukları, tarihle aramızda bir bağ kurdukları ve unutulmayacak insanlık dramlarını bizlere anlattıkları için bu arkadaşlara teşekkür ediyorum ve hepsini kutluyorum” dedi.

_DSC0045

Haber fotoğrafçılığına değer veren Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür eden Bülent Kılıç “Biz haber fotoğrafçıları genelde pek görülmeyiz, genelde işlerimiz görülür. Ama Türkiye’de şu ana kadar, benim adıma hiçbir belediye, haber fotoğraflarına bu şekilde destek vermedi. Kadıköy Belediyesi’nin böyle bir çaba göstermesi sevindirici çünkü Fransa’da, Hollanda’da haber fotoğrafları belediyeler tarafından ciddi anlamda değer görüyor” dedi.

_DSC0057

Nuhoğlu’nun fotoğraftaki estetik ayrıntıları fark etmesi ve haber fotoğrafını diğer fotoğraflardan neyin ayırdığını sorması üzerine Kılıç şunları söyledi: “Biz zor koşullarda bu estetik kaygıları ön planda tutarak bu işi yapmaya çalışıyoruz. Bu da bizim farkımız açıkçası” dedi. Önemli haber fotoğrafçılarının ismini anarak konuşmasını sonlandıran Kılıç “Umarım bu sergi ile beraber foto muhabirliğine biraz daha yaklaşmış olursunuz” dedi.

_DSC0058

Gürcan Öztürk ise “Söz uçar fotoğraf kalır” diyerek konuşmasını özetledi. Fotoğraflarının sergilenmesinin yanı sıra serginin fotoğraf editörlüğünü yapan Ozan Köse ise sergide katkısı bulunan herkese teşekkür etti. Köse “Biz fotoğrafçılar fazla konuşmayı sevmeyiz, yaptığımız işlerle konuşmayı tercih ederiz” diyerek izleyicileri sergiyi gezmeye davet etti.

_DSC0062

“Agence France-Presse Türkiye Haber Fotoğrafları” Sergisi 28 Nisan – 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında CKM Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

_DSC0001

_DSC0024

_DSC0003