GÜNCE 2016- Güncel Konularıyla Çevre II Etkinliği Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Müge KIZILTEPE

Açılış konuşmasını Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’ın yaptığı etkinlik, İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstiklal Marşı alışılanın aksine işaret dili ile okundu.

İlk konuşmacı olarak Gazeteci Deniz Bayramoğlu, medyada çevre ve çevrecilik konusu hakkında bilgi verdi. Çevre olaylarına Türk basınının ilgisiyle ilgili konuya değinen Bayramoğlu, medyada olayların haber değeri taşıması için görünür taraflar olması gerektiğini söyledi. “Gazetecinin kamusal sorumluluğu çerçevesinde uzman gazeteci yoktur” diyen Bayramoğlu, çevre muhabirliği konusunda uzman gazeteciye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Halkı bilgilendirme konusunda ne kadar bilimsel haber olsa bile en anlaşılır şekilde yazılması gerektiğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

DSC_0014

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik, “ekoenerji” konulu oturumla devam etti. Oturumda 4 farklı başlık altında mühendislik bölümü öğrencilerinden Beyza Elönü Endüstri, Damla Bayat Enerji Ormancılığı, Bahri Ocak Tükenmeyen Enerji: Güneş ve Duygu Yıldırım Sürdürülebilir – Yenilenebilir Yeşil Binalar konularıyla ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumlar sonunda oturum değerlendirilmesi yapıldı.

İkinci konuşmacı olarak Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği Başkanı Burak Köktürk’e söz verildi. Çevre mühendisliği ve elektronik sektörünü bir araya getirme planlarıyla yola çıkan Köktürk, ilk olarak elektronik atığın ne olduğundan bahsetti. Çevremizde elektrikle çalışan her şeyin kullanım ömrü olduğunu dile getiren Köktürk, “Elektronik atık bir tehdit çünkü içinde zararlı maddeler var” dedi. Elektronik atıkların Türkiye pazarındaki yerine değinen Köktürk atık işletme tesisi sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi.

DSC_0101

Köktürk’ün konuşmasından sonra etkinlik 2. oturum olan Küresel Ekolojik Sorunlar başlığı ile devam etti. Öğrencilerden Handan Erdoğan, Gökçe Fidancı, Burçin Yıldırım ve İrem Gül Özkan kendi konuları ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi.

Sunumların ardından bir diğer konuşmacı Sualtı Belgeselcisi Savaş Karakaş, Sudaki İzler başlıklı konuşmasını yaptı. Anılarını anlatan Karakaş, henüz 7 yaşındayken Kızıldeniz’de sualtı belgeselciliğine merak saldığından bahsetti. Çocukluk anılarını anlatan Karakaş, dalış yaparken sadece tarihimizi değil küçük yaşlarda kaybettiği savaş gazisi dedesini de andığını söyledi. Belgesel hakkında bilgi veren Karakaş, belgeselin tanıtım videosunu izletti. Ardından denizlerdeki sorunlara değindi. Karakaş, deniz kirliliğinin tarihimize ve geleceğimize ciddi zararlar verdiğini, bunlarla ilgili önlemler alınmasını gerektiğini söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Etkinlik İnsan ve Çevre, Ekonomi, Çevre ve Enerji başlıklı oturumlar ile devam etti. Oturumlar sonunda Günce değerlendirilmesi yapıldı ve katılımcılara teşekkür edildi.