Güldüren Milliyetçi Aksiyon Melodramlar Ülkesi

AJANS ÜNİVERSİTE- Efe ALTAY, Erhan ERKİP

4. Psikeart Günleri’nin ilk gününde, Doç. Dr. Murat İri, Travmanın Performansı : “Recep İvedik 4”, “Düğün Dernek”, “Fetih 1453” isimli sunum gerçekleştirdi.

Oturum başkanı olan Doç. Dr. Ahsen Deniz Morva Kablamacı filmlerdeki travmanın değil de, filmlerin izleyicide bıraktığı travmanın anlatıldığı bir sunum olduğunu belirtirken her dönemin üretilen filmleri o dönemin anlaşılması için önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’de en çok izlenen 3 film olan “Recep İvedik 4”, “Düğün Dernek”, “Fetih 1453” filmlerinin yorumlarını analiz eden Doç. Dr. İRİ, bu filmlerin ilgi çekmesinin sebebinin “Güldüren Milliyetçi Aksiyon Melodramlar Ülkesi”nin sıfatına sahip olabilecek bir ülkede yaşamamız olduğunu söyledi.

DSC_0708

“Fetih 1453” filminde Türk toplumunun milliyetçi duygularının filmde yeterince yer bulmadığını eleştiren yorumlar olduğunu söyleyen Doç. Dr. İri, beklentileri yüksek toplumdaki milliyetçi duyguların tam doyurulamayacağını ifade etti.

“Recep İvedik 4” filminin yorumları analizinde bilinçli izleyicilerin de olduğunu belirten Doç. Dr. İri bir yorumu paylaştı: “2014 yılında böyle filmlerin Türk sinemasında yer almasından utanıyorum. Bu film para kazanmaktan ziyade Türk Milletinin zekasına hakaret ettiğini düşünüyorum.”

“Düğün Dernek” filminde ise ağırlıklı olarak başrol oyuncusu Ahmet Kural’ın oyunculuk performansı ile şive kullanımının başarısının öne çıktığını belirten Doç. Dr. İri filmin yerel özellikler taşıması ile izleyici tarafından beğeni kazandığını analiz ettiğini söyledi.