“Gücümüze Güç Kattık”

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

Üniversiteler Ligi’nde (Ünilig) İÜ Erkek Basketbol Takımı sezonu galibiyet alamadan istediği gibi kapatamasa da, İÜ Bayan Basketbol Takımı başarılarına bir yenisini daha ekledi.

“Başarı Adım Adım Gelecek”

Erkek Basketbol Takımı’nın geçen sezonki kadrosunun üç sene boyunca beraber oynadığını ve konuşmadan anlaşabilen bir kadro olduğunu belirten başarılı antrenör Emre Beşer, takım hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Bu sezon o kadronun neredeyse tamamı mezun oldu. Bireysel olarak yetenekli oyunculara sahip olsak da birbirleriyle ilk kez bir arada oynayan bir takım olduk. Oyuncularımızın çoğunun birinci ve ikinci sınıf öğrencileri olması tecrübe eksikliğine yol açsa da aynı oyuncularla 2-3 sezon oynayacak olmamız, geçen sene elde edilen başarı gibi adım adım gelecektir.”

Takım olarak doğru ve yanlış yaptıkları işler konusunda da değerlendirme yapan Beşer, “Hızlı hücum anlamında ve geçiş oyunlarında istediğimizi alırken, savunmada bireysel ve takım hatalarımız fazlaydı. Her geçen sene daha da üstüne koyarak daha iyi sonuçlar alacağımızı ve oyuncularımızla, sahada üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Takviyeli Bir Kadroyla Sezona Başladık”

Erkek Takımı gibi Bayan Takımı’nın da hem Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) 1.Lig hem de Ünilig’de mücadele ettiklerini kaydeden Beşer, “Takım olarak iyi bir hava yakaladık ve bunu sahaya yansıtınca istediğimiz sonuçları da elde ettik. Ünilig’de grubumuzda sadece Aksaray Üniversitesi’ne yenilerek grup ikincisi olarak sekizli finallere katılmaya hak kazandık. Samsun’da yapılan finallerde de üçüncü olarak Üniversitemize bir madalya daha kazandırmış olduk” ifadelerini kullandı.

Bayan Takımı hakkında da açıklamalarda bulunan Beşer, şu şekilde konuştu: “Biz takım halinde iyi hücum edip, hızlı tempoyla oynayan bir takım olduk. Bir maçta çembere atılan top sayımızın yüz on beş olması bunun ispatıdır. Ayrıca savunmada da bu gayreti gösterince skorları lehimize çevirmemiz zor olmadı. Ama sezon içerisinde en çok zorlandığımız konu ‘ribaund’ oldu. Özellikle kritik maçlarda yaptığımız ribaund hataları, bizim daha üst sıralarda yer almamızı engelleyen en büyük faktör olmuştur.”

“Dostluk Başarı Hikâyemizin Temeli”

Takım içerisindeki dostluğun başarı hikâyesinin temelini oluşturduğunu anlattı ve şunları dedi: “Biz İstanbul Üniversitesi olarak maçlarda öncelikle oynadığımız basketboldan keyif almak istiyoruz. Biz bu keyfi yaşadığımızda da zaten arkası istediğimiz gibi geliyor. Bütün sezon boyunca aynı on iki kişiyle oynadık ve bize ilave olan TKBL ve TKB2L’de görev yapan oyuncularımızla gücümüze güç kattık.”

Bu seneki turnuvanın en iyi çıkış yapan takımının 18 Mart Üniversitesi olduğunun altını çizdi ve şu şekilde konuştu: “İlk oynadığımız 18 Mart Üniversitesi maçında maçtan hiç kopmadan sonuna kadar mücadele ettiler. Maçı bizden çok daha fazla istediler ve bunu oyunlarına gereğince yansıttılar. Bir gün önce oynadığımız Aksaray maçının yorgunluğu ile bu isteksizlik birleşince kazanan taraf haklı olarak 18 Mart Üniversitesi oldu. Üçüncülük maçında hem oyuncu takviyelerimiz hem de takımımızın maça fiziksel ve motivasyon yönünden hazır olması da performansımıza eklenince sayı farkı 17 oldu. Bu maçta daha çok isteyen taraf biz olduk ve turnuvadan madalyayla dönmüş olduk.”

emrejan

“Güzel Bir Uyum Sağladık”

Önceki senelerde finalde yenip şampiyon oldukları 19 Mayıs Üniversitesi ile bu yıl yarı finalde karşılaştıklarını ifade eden İÜ Kadın Basketbol Takımı’nın başarılı oyuncusu Gözde Yürük, “Sonuna kadar çekişmeli giden maçta yaşadığımız aksiliklerden dolayı üç sayıyla maçı kaybettik. Üçüncülük koltuğuna oturduğumuz için mutluyum fakat yenebileceğimiz bir takım olan 19 Mayıs Üniversitesi karşısındaki mağlubiyet bizi çok üzdü. Önümüzdeki sene yine aynı kadroyla sahaya çıkıp yenemeyeceğimiz bir takım olmadığını düşünüyorum. Yaşadığımız şanssızlıkları şampiyonluk ile unutturmak istiyoruz. Takım arkadaşlarıma ve antrenörüme teşekkür ediyorum” dedi.

Başarı için takım kaptanı olarak arkadaşlarını kutladığını ve onlarla gurur duyduğunu vurgulayan takımın başarılı kaptanı Sinem Ünal, antrenörleri Emre Beşer’e üzerlerindeki emeklerinden dolayı teşekkür ettiğini söyledi ve “Ünilig üç senedir yapılan bir organizasyon. İstanbul Üniversitesi olarak önceki yıllardan bir şampiyonluk ve bir üçüncülük madalyamız var. Bu sezon aramıza yeni katılan arkadaşlarımız oldu. Onlarla çok güzel bir uyum yakaladık. Turnuvanın en başından sonuna kadar birbirimize güvenen, birbirimizi destekleyen bir takım olduk. Şampiyonada gruplarda güçlü rakiplerle oynadık. Eksiklerimiz vardı ama yarı final maçında çok iyi mücadele ettik. Hedefimiz madalyayla dönmekti ve bunu başarabildiğimiz için mutluyuz” diye konuştu.

received_10206395427910071

IMG-20150507-WA0001