Göz Tansiyonu Sinsi Bir Hastalık

AJANS ÜNİVERSİTE- Ece BİLİKÖZEN

Halk arasında göz tansiyonu ve karasu olarak bilinen glokom, görme kaybına sebep olabilecek ciddi bir hastalık. En basit tanımı ile göz içindeki sıvı basıncının yükselmesi anlamına gelen hastalığın gözle görülebilir hiçbir belirtisi yok.  Erken teşhis için düzenli göz kontrollerinin ve taramaların yapılması önemli. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse, görme kaybı da o derece az oluyor. Uzmanlar hastanın gözünde ağrı ve görme kaybı olduğunu hissettiği takdirde, hastalığın ilerlemiş olduğunu belirtiyor.

Bebeklerde bile görülebiliyor

Göz tansiyonunun bebeklerde görülebilir çeşidi “doğumsal glokom” spesifik birtakım etkileri beraberinde getirebiliyor. Hastalık, yetişkinlerde olduğunun aksine, bebeklerde çeşitli belirtilerle kendini belli ediyor. Bu belirtiler, bebeklerin gözlerindeki irilik, gözün dış saydam tabakasında bulanıklaşma, matlaşma, saydamlığını ve parlaklığını yitirme şeklinde ortaya çıkıyor. Bu tür şüpheli durumlarla karşılaşıldığında, bebek mutlaka bir göz hekimine götürülmelidir.

prof. dr. acun gezer (5) - Kopya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Glokom Tek Başına Bir Hastalık Değil

Prof. Dr. Gezer, glokom hastalığı ile ilgili olarak şunları söyledi:  “Çeşitleri olan bu hastalık, bebeklerden yetişkinlere kadar herkeste görülebilmekte, tedavileri de farklılık göstermektedir. Genel olarak glokom başlığı ele alındığında belli risk grupları mevcuttur. Özellikle ailesinde göz tansiyonu olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme riski daha yüksektir. Şeker hastalığı, ilerleyen yaş, migren, sigara kullanımı, değişken kan basıncı, uzun süreli kortizon tedavileri hastalığı tetikleyebiliyor.”

Ailenizde Glokom Hastalığı Varsa Risk Altındasınız

Yüksek göz tansiyonu, hastanın doğrudan hissedebileceği bir şey değildir. Gözdeki sıvı basıncı çok artmadıkça gözde ağrı şikâyeti de ortaya çıkmıyor. Dolayısıyla ailesinde göz tansiyonu olan bireyler otuz yaşından sonra göz kontrollerine önem vermek durumundalar. Göz tansiyonunun yüksekliği bu hastalığın teşhisinde tek ölçüt değil. Yapılan görme alanı testleri de teşhis konması için önem taşıyor. Glokom tedavisinde bu testlerin ardından üç aşamalı bir yol izlenmektedir. Öncelikle hastanın gözündeki sıvı basıncını düşürmek için ilaç tedavisi başlıyor.İlaç tedavisini lazer tedavisi izliyor ve son çare olarak cerrahi tedavi öneriliyor. Ancak hastalığın kesin bir tedavisi yok. Hastalığın tekrar nüksetmesi durumuna önlem olarak hastaların belirli aralıklarla göz kontrollerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.