Görmeden, Karanlığı Keşfettiren Sergi

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif KARAKOÇ

 

Dünya üzerinde 130 kentte, 7 milyondan fazla insanla buluşmuş olan “Karanlıkta Diyalog (Dialogue In The Dark)” sergisi ilk kez Türkiye’de

 

Gayrettepe metro istasyonu sergi alanında kurulan sergi, ziyaretçilerine görme duyularını kullanmadan, tamamen karanlık bir ortamda günlük yaşamlarını tecrübe ettiriyor.

 

“Görmenin yeni yollarını keşfedin!” sloganıyla yola çıkan sergide katılımcılar, görme engelli rehber eşliğinde ve ellerinde beyaz bastonlarıyla yaptıkları doksan dakikalık karanlık yolculuk boyunca; sadece dokunarak, koklayarak ve duyarak İstanbul’u farklı bir açıdan keşfediyorlar.

Boğaz Köprüsü üzerinden geçiyor, Taksim Meydanı’nda yürüyor ve tarihi tramvaya biniyorlar. Görme engelliler için sesli betimleme tekniği ile hazırlanmış sinema odasında görsel olmayan duyular eşliğinde kendilerini hayallerinin gücüne bırakıyorlar.

 

IMGP9228

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katılımcılarına, bireysel farkındalık ve zorluklarla mücadele becerisi kazandıran bu eşsiz sergi, aynı zamanda görme engellilerin şehir hayatında ne gibi zorluklar yaşadıklarını fark ettirip, onların hislerinin deneyimlenmesine olanak sağlıyor.

Bireysel deneyimin dışında okullara ve iş dünyasına özel atölye çalışmalarına da yer veren proje, sıra dışı bir deneyim yaşamak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

20 Haziran 2014 tarihine kadar açık olan serginin biletleri Biletix’ten temin edilebiliyor.

 

IMGP9230

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karanlıkta Diyalog Sergisi’nin Doğuşu

Karanlıkta Diyalog Sergisi’ nin kurucusu Andreas Heinecke, bir radyo istasyonunda çalışırken, bir kaza sonucunda görme duyusunu kaybeden bir görme engelliyle karşılaşır. Önce acıma duygusu hisseder ve nasıl davranması gerektiğini bilemez. Ama kısa sürede görmeyen insanların görenlerin sahip olmadığı birçok özelliğe sahip olduklarını anlamıştır. Andreas, genç meslektaşını iyi bir radyocu olması için eğitirken, görme engelli genç de onun hayata dair konularda eğitmeni olmuştur. Kelimenin tam anlamıyla, görme engelli bir insan Andreas’ın “gözlerini açmış” ve onun farklılıkların ötesine geçerek neler yapabileceği konusunda düşünmesine sebep olmuştur. Bu ilişkinin olağanüstü değerinin farkına varan Andreas, 1988’de Almanya’da Karanlıkta Diyalog’u kurdu.