Görme Engelliler, Kitap Okuyacak Gönüllüler Arıyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Haftalık haber dergisi Aksiyon’da Tûba Kabacaoğlu imzasıyla yayınlanan habere göre, sesli kitap okuma projesine katkıda bulunmak için yapılması gerekenler gayet basit. GÖZDER’e, internet sitesinden, sosyal medya hesaplarından ve iletişim bilgilerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. İlk yapmanız gereken dernekten okuma kabininin boş olduğu bir vakit için randevu almak. Önce bir deneme okuması yapıyorsunuz. Ses tonunuz sorunsuz, metni problemsiz okuyabilir, diksiyon açısından herhangi bir sıkıntınız yoksa okuma günlerinizi ilk görüşmede ayarlayabiliyorsunuz.

Ali Varlık, “Herkes kendi istediği kitabı yanında getirip okuyabilir” dedi. Fakat engellilerin öncelikli ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini de özellikle vurguladı. Çünkü ihtiyaç listesi hayli kabarık.

GÖZDER’in Genel Sekreteri Perihan Pala, bu konuda şunları söyledi: “2 yıl halkla ilişkiler okudum. Sosyoloji bölümüne dikey geçiş yaptım. Çağdaş Sosyoloji Kuramları ile ilgili kitabımın okunmasını talep ettim mesela. Hariçten 4 ders kitabım daha var. Onlar için de gönüllü okuyucular arıyorum. Aralık’ta sınavlarımız var. O zamana kadar okunması bizim de sınavlara kadar dinlemiş olmamız gerekiyor. Üniversitedeki derslerimizle ilgili mevcut hiçbir materyalden faydalanamıyoruz. Gönüllü okuyucularımızın okuduğu kitaplar sayesinde okulumu iki yılda bitirdim.”

Oluşturulan yeni sesli kitaplar, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin sesli kitap kütüphanelerine, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’na (GETEM), Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığfna (TÜRGÖK), Millî Kütüphane Başkanlığı’na gönderiliyor.

Kaynak: CHA