Görme Engelliler İçin Facebook’tan Yeni Adım

AJANS ÜNİVERSİTE – Batuhan DEMİRCİ

Her gün gittikçe kullanımı artan sosyal medya platformları insanların eğlence kaynağı olmaya devam ediyor. Bu yüzden sosyal paylaşım sitesi Facebook’un geliştirdiği ATT teknolojisi, görme engeli bulunan insanları düşünerek yeni bir projeye imza attı.

Facebook’ta bundan böyle paylaşılan görseller, görme engellilerin de anlaması için kelimelerle etiketlenecek. Yapay zeka teknolojisi sayesinde bir fotoğrafın içindeki tüm unsurlar, yüz ve obje tanıma aracıyla yazıya dökülecek.
İlk aşamada, fotoğraf açıklamaları sadece 100 kelime ile sınırlı olacak ve kullanıcılar fazla ayrıntılı bir şekilde duymayacak. Görme engelliler “fotoğrafta üç kişi, gülüyorlar, dışarıda” gibi bir cümle duyacak ama yapay zeka bu insanların yiyip içtiğini söylemeyecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook’un ilk görme engelli mühendisi Matt King, “Facebook zaman tünelinin ne kadar görsele dayalı olduğunu düşünün. İnsanlar yayınlanan fotoğraflara yorum yapıyor veya insanlar paylaşılan görsellerle ilgili konuşuyor. Ancak gerçekten o fotoğrafın ne olduğunu kimse söylemiyor. Böyle bir durumda benim gibi biri ‘Burada ne oluyor?’ diye kendine soruyor” ifadelerine yer verdi.
Facebook’un açıklamasında, “Obje tanıma teknolojisindeki her ilerleme, erişim kolaylığını artıracak ve daha fazla insana ulaşacağız. İnsanlar bağ kurduğunda, hem bireysel hem de toplumsal olarak sıra dışı şeyler başarabiliriz” denildi.
İlk sürüm şimdilik sadece iOS işletim sistemi kullanan telefonlarla sınırlı. Sonraki adım yapay zeka teknolojisini Android telefonlara da eklemek. Şirket, yakın gelecekte internet tarayıcılarına da bu özelliği getirmeyi planlıyor. Sadece sitede değil birçok uygulamada, her gün 2 milyar fotoğrafın paylaşıldığı tahmin ediliyor.Sosyal paylaşım sitesi, Facebook teknolojilerini zaman içinde geliştireceklerini ve daha kesin tanımların yapılacağını söylüyor. Hatta kullanıcının fotoğrafla ilgili soracağı sorulara da yanıt vermeyi hedefliyor.

“Proje Engelliler İçin Yararlı”
Sosyal hayatta engellilerin hayatını kolaylaştıracak bu teknolojinin geliştirilebileceğini söyleyen İstanbul Üniversitesi ( İÜ ) İletişim Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Belkıs Ulusoy Nalcıoğlu, Facebook’un geliştirdiği bu teknolojinin yararlı olduğu belirtti. Prof. Dr. Nalcıoğlu, “ Facebook’un geliştirdiği teknoloji sayesinde artık görme engeli bulunan insanlar bu teknolojiyi kullanıp sosyal medyadan uzak kalmayacaklar” açıklamalarında bulundu.

Prof. Dr. Nalcıoğlu, “Facebook’un geliştirdiği bu teknoloji daha geniş yelpazede insanlara ulaşmak olduğunu görme engellilerinde bu haktan yararlanmalarını amaçlanıyor” diyerek İOS uyumlu olan projenin Android işletim sistemine de uygulanması gerektiğini ifade etti. DSC_0578