Görme Engelliler Bulundukları Ortamı Tanıyabilecek

AJANS ÜNİVERSİTE

Almanya merkezli “Karlsruhe Institute of Technology (KIT)” araştırmacıları, görme engellilereyararlı olabilecek bir ürün geliştirdi. Proximity Hat (Yakınlık Başlığı) adlı başlık ile artık görme engelliler bulundukları çevreye çok daha hakim olabilecek.

Ortamda bulunan şeylerin uzaklık-yakınlık mesafelerini ölçebilen Proximity Hat, bu sayede onu takan kişiyi hareket ederken uyarabiliyor. Fakat bunu yaygın olarak kullanılan ses ya da titreşim ile uyarı yerine basınç kullanarak yapıyor.

160128081425_1_900x600

Proximity Hat üzerinde altı adet ultrasonik sensör modülü bulunuyor. Bu sensörlerin her biri, çevresindeki ortamı tarayarak objelerin uzaklığını birkaç santimden birkaç metreye kadar ölçerek kendine bir uzaklık-yakınlık mesafesi oluşturuyor. Ayrıca sensörlerin her biri saniyede 50 ölçüm yapabilecek kapasiteye sahip.

Sensörler başlığı takan kişinin bulunduğu ortamı ve objeleri algıladıktan sonra geriye sadece kişiyi bu objelere karşı uyarmak kalıyor ve dediğimiz gibi Proximity Hat bu işi basınç ile hallediyor. Başlıkta bulunan ve sensörlerle bağlantılı olan pedler, mesafeyi algılayan sensörler sayesinde bir objeye yaklaşıldıkça basınç uyguluyor. Objeye olan yakınlık arttıkça, pedler tarafından basınç oranı da artıyor.

Sistemin benzer şekildeki diğer sistemlere nazaran avantajlı yanı, kişiyi uyarırken onun işitme ya da hissetme işlevlerine müdahale etmiyor oluşu (diğer sistemler bu uyarı işini ses ya da titreşim şeklinde yaptığından kişinin bu işlevlerini kullanması da sıkıntı oluyor). Sistemi geliştiren KIT’e göre Proximity Hat aynı zamanda itfaiye görevlileri tarafından da yoğun dumanın kaplı olduğu ve görüş mesafesinin neredeyse sıfıra indiği ortamlarda da yararlı olabilir.

 

Kaynak: webtekno.com