Gordion’da Bulunan Yeni Kral Mezarı Tarihe Işık Tutacak

AJANS ÜNİVERSİTE

Gordion Antik Kenti Kazı Yöneticisi ve Amerikan Pensilvanya Üniversitesi’nden antropolog Prof. Dr. Charles Brian Rose, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beyceğiz Mahallesi’nde defineciler tarafından kaçak kazı yapılırken ortaya çıkarılan yeni tümülüsün 17 metre yüksekliğinde ve önemli bir kral mezarı olduğunu söyledi.

Teknik incelemeler sonucu Frig krallarından birisine ait dünyanın bilinen ikinci ahşap mezarının tespit edildiğini belirten Rose, “Yapılan incelemelere göre milattan önce 8. yüzyıla ait Frig tümülüsü olduğu tespit edilmiş. 17 metre yüksekliğinde çok büyük ve önemli bir tümülüs. Burada kurtarma kazısı yapılması tarihi açığa çıkarılması için çok önemlidir. Gordion’da bulunan Midas tümülüsüyle aynı döneme ait ve aynı tipte yapılmış. İçerisinde Gordion’da olduğu gibi ahşap mezar odası var” diye konuştu.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin, yapacağı kurtarma kazısıyla mezar odasına ulaşılıp Gordion tümülüsünün eşinin ortaya çıkartılabileceğine işaret eden Rose, “Beyceğiz tümülüsü çok önemli ve büyük bir Tümülüs. Burada çok önemli bir şahsın gömülü olduğu tahmin ediliyor. Kazı sonrasında çok önemli verilere ulaşılacağına ve Frig medeniyetinin önemli bir kralının mezarına ulaşacağımıza inanıyorum” ifadesini kullandı.

Rose, Ankara Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca Frig medeniyetinin başkentini barındıran Gordion ören yeri ve çevresini içine alan 8 kırsal mahallede arkeolog Melek Yıldızturan, arkeolog And Atasoy ve harita mühendisi Özay Demir tarafından 2014-2015 arasında 135 noktada saha çalışması yapıldığına dikkati çekerek, buna göre yeni tespit edilen 21 tümülüsle sayının 124’e yükseldiğini, 3 höyük ve bir de yeni kalenin tescillendiğini dile getirdi.

Ankara Anadolu Medeniyetleri, Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü uzmanlarının Gordion ören yeri ve çevresine ilişkin hazırladığı rapora göre, 135 sit noktasının kırsal mahallelere göre dağılımı şöyle:

 

– Yassıhöyük Mahallesi: 87 tümülüs, 1 höyük, 2 kale, 1  yolu

– Şabanözü Mahallesi: 12 tümülüs, 2 höyük, 1 mimari yapı, 1 düz yerleşim yeri

– Çekirdeksiz Mahallesi: 4 tümülüs, 2 höyük

– Kıranharmanı Mahallesi: 7 tümülüs 1 höyük

– Beylikköprü Mahallesi: 10 tümülüs

– Ömerler Mahallesi: 2 tümülüs

– Sazılar Mahallesi: 1 tümülüs

Kaynak: AA