Google Aramaları Salgın Hastalık Olup Olmadığını Belirlemekte Kullanılabilir mi?

AJANS ÜNİVERSİTE

Bu keşif Google arama verileri kullanılarak dünyanın her yerindeki grip aktivitesinin tahmin edilmesinde kullanılmak üzere ‘’Google Flu Trends(Google Grip Eğilimleri)’’ aracının kullanıma açılmasını sağladı.

Aranan terimler ile grip aktivitesi arasındaki ilişkiyi belirlemek için Google, U.S. Centers for Disease Control and Prevention ile ortak çalışma yürüttü ve bireysel Google arama sorguları ile grip yaygınlığının geçmiş verilerini karşılaştırdı.

Araştırmalar sonucunda, bazı arama sözcüklerinin grip yaygınlığı ile oldukça yakından ilişkili olduğu görüldü. Google araştırmacılarına göre, arama verileri kullanılarak tek bir kişinin grip olup olmadığı takip edilemezdi fakat arama verileri bölgesel salgınların belirlenmesinde oldukça kullanışlı olabilirdi.

2011 yılında da Google, Singapur Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlanan verileri kullanarak sivrisineklerin bulaştırdığı viral bir hastalık olan dengue virüsünün hangi bölgelerde yaygınlaştığının belirlenebilmesi için Google Dengue Trends aracını geliştirdi.

2013 yılında The Lancet dergisinde yayımlanan çalışmada da, bulaşıcı hastalıkların yaygınlığını geleneksel yöntemlerden bir ya da iki hafta öncesinde internet temelli taramalar sayesinde tespit edilebileceği belirtiliyordu, çünkü sağlık çalışanları CDC ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumları yalnızca hastalar kendi hastalıklarının semptomlarını tanımlayıp tedavi için sağlık kuruluşlarına geldiğinde bilgilendiriyorlardı.

The Lancet dergisinde yayımlanan çalışma ayrıca ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu salgınının herhangi bir Dünya Sağlık Örgütü yayınından 2 ay önce arama motoru verileri ile belirlenebileceğini de öne sürüyordu.
Google arama moturunda şu ana kadar grip ve dengue virüsü dışında herhangi bir hastalığın belirlenebildiği araç geliştirmiş değil ve şuanda da bu araçlar yeni veriler sunmuyorlar. Fakat, Google’ın geliştirdiği bu araçlar yeni veriler sunmayı bıraksalar bile geçmiş verileri bu araçlar üzerinden taramak mümkün. ( Grip salgını için geliştirilen araca https://www.google.org/flutrends/about/ adresinden ulaşabilirsiniz.)

Elbetteki Google’ın ve diğer internet temelli yaklaşımların bir sınırı var, çünkü bu tip verilerin salgın hastalık belirlemede doğruluğunun artması için o bölgede yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunun internet erişiminin olması ve interneti aktif olarak kullanıyor olması gerekiyor. Ayrıca, internet araması verileri yanlış alarmlara da sebep olabilir. Çünkü, birçok haber sitesi ve reklamda geçen bazı sözcükler arama motorlarının geliştirdiği filtreye takılıp hastalık uyarısı olarak değerlendirilebilir. Fakat, Google özelinde duruma bakacak olursak, araştırmacılar bu sistemin kullanılabilirliğinin arttırılması üzerinde çalışmalarına devam etmek istediklerini açıkça belirtiyorlar.

KAYNAK: Bilimfili