Gökyüzü 90. Yıla şahitlik etti

AJANS ÜNİVERSİTE – Esra MUTLU

Fotoğraf- Emre ESER

Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü kutlamaları kapsamında İstanbul Boğazı’nda havai fişek, ses ve ışık gösterileri düzenlendi. Ay yıldızlı havai fişek gösterisinin damga vurduğu gösterileri canlı izlemek isteyenler Boğaz’ın iki yakasına akın etti.

 

Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda yapılan havai fişek gösterilerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, “Cumhuriyetin 90. yılını şuanda kutlamaktayız. Bu coğrafyada büyük bir aile olarak geleceğe birlikte yürümekteyiz. Heyecanlarımız, umutlarımız, beklentilerimiz aynı. Bütün İstanbullulara sağlık, sıhhat, afiyet ve nice Cumhuriyetler diliyorum.” sözleriyle başlattı.

 

Gösteride 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48 bini aşan havai fişek atışı yapıldı. Her biri 8 bin watt enerji veren toplam 150 lazer ışığı kullanıldı. En büyüğünün ağırlığı 10 kg’ın üzerinde olan havai fişekler İstanbul Boğazı’nda 250 metreye kadar yükseldi. Boğaziçi Köprüsü üzerinde yer alan 60 ateşleme sistemi uzunluğunda ateş şelalesi oluşturdu.

 

15 dakika süren gösterinin müziği Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösterinin koreografisi bu besteye göre yapıldı. Gösteriler, canlı yayında Power FM 100 frekansından yayınlanan organizasyon müziği eşliğinde seyredildi. İstanbul Boğazı’ndaki görsel şöleni yerli ve yabancı birçok televizyon kuruluşu canlı olarak yayınladı.

 

Gösteriden saatler önce hazırlıklarını yapan amatör ve profesyonel fotoğrafçılar ‘29 Ekim CumhuriyetCoşkusu Fotoğraf Yarışması’ için birbirleriyle yarıştı. Birincinin 3.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmanın amacı görsel bellek oluşturmak. Çekilen fotoğraflar sosyal medyanın da baş gündemi oldu. İstanbul, 29 Ekim kutlamalarıyla büyük bir şölene ev sahipliği yaptı.

 

mvhm3iOr2F1sqq62h

tumblr_inline_mvhm4kOSy11sqq62h

mvhm3iOr2F1sqq62h