“Gezi ve Seyahat Fotoğrafçılığı” Söyleşisi Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Özge KARAHAN, Fatma Büşra COĞUPLUGİL

Gezi ve Seyahat Fotoğrafçılığı Söyleşisi, Kaffoto Fotoğrafçıları Sevde Sevan Usak, Muhammet Mehdi Öztürk ve Muhammet Erkam Bülbül’ün konuşmaları ve sunumlarıyla gerçekleştirildi.

Fotoğrafçı Muhammet Mehdi Öztürk,  bir şehrin gezgine, bir gezginin şehre kattıkları hakkında sunum yaptı. Öztürk, “Günümüz insanlarının seyahat ederken çok fazla plan yaptıklarını görüyoruz. Asıl seyahatlerin temel odaklarının bir tanesi planın geçersiz kalmasıdır. Çünkü seyahate çıkarken kurduğumuz hayallerle gittiğimiz yerlerde karşılaştığımız gerçekler birbirinden çok farklı oluyor. Ben her gittiğim ülkede kendime dahil bir şey gördüm ve şunu da söylemeliyim ki fotoğraf makinesi gördüğümüz en iyi ulaşım aracıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Fotoğrafçı Sevde Sevan Usak,  “Dünyanın Farklı Coğrafyalarından İnsan” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Sevan Usak, “İnsanlarla iletişime geçebilmenin en önemli yolu insan dilini bilmektir. Bir anda gidip fotoğraf çekilmez, çünkü çoğu insan rahatsız olur. Bu nedenle önce tanışıp sohbet etmek ve daha sonra fotoğraflarını çekmek bu işin en doğru yanıdır” dedi.

Seyahat etmek ile fotoğraf çekmek arasındaki bağı anlatan Fotoğrafçı Muhammet Erkam Bülbül, “Seyahat ediyoruz ve güzel fotoğraflar çekmek istiyoruz. Fakat seyahate çıkmadan önce yola çıkacağımız insanı iyi seçmek gerekiyor. İnsanlara samimi bir dille yaklaştıktan sonra gayeniz sadece fotoğraf çekmek olmamalıdır. Seyahat etmek niyet işidir. İşin ucunda niyet ve emek varsa gerisi nasiptir” diyerek konuşmasını tamamladı.

Gezi  ve Fotoğraf Söyleşisi, İÜ Fotoğraf Topluluğu’nun konuşmacılara verdiği Teşekkür Belgesi’nin takdimiyle sonlandı.