Genç Sanatçılar Mezun Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif ÜNLÜ

 

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri mezun oldu

 

İü Kongre Kültür Merkezi’nde 25 Haziran’da  gerçekleştirilen törende İÜ Devlet Konservatuvarı lise, ortaokul ve lisans devresi öğrencileri diploma aldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan tören, öğrenci temsilcisi Kürşat Karaman’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Okulun ve eğitim gördükleri binanın sorunlarını, öğrencilerin çalışma koşullarını anlatan Karaman, “Sayın hocalarım, bizlerin daha iyi bir eğitim alması sizlerin gayretleriyle olacak. Derslerde öğrencilerin alabileceği en yüksek verimi oluşturacak farkındalığı sizlerin yaratması gerekiyor” dedi. Karaman, yaptığı konuşmayla salondan büyük alkış aldı.

 

 

DSC_0035

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karaman’ın ardından  lisans birincisi Çiğdem Solmaz sahneye çıktı.  Birinciliğinin ailesinin ve başarılı sınıfının hakkı olduğunu söyleyen Solmaz, hocalarına ve ailesine teşekkür etti. Solmaz, “Başarının, sanatın, dürüstlüğün ve barışın olduğu bir ülkede yaşamak dileğiyle” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

DSC_0063

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğretim üyeleri adına konuşma yapan Yrd. Doç. Rıfat Akyel, “Üç tarafı denizlerle çevrili olan bu güzel vatanın evlatları, sanatçılar… Artık dört bir yanımız iç savaşlarla, bu savaşların dünya şirketleri için vazgeçilmez armağanı olan ekonomik krizlerle çevrili. Şüphesiz, bu sanatı ve sanatçıyı en çok etkileyen unsurdur. Kanlı manzaralar, dağılan aileler, milletler, bölünen ülkeler… Sanatçı istemese de bu savaşın içinde yer alacaktır. Savaşarak değil, sanatın birleştirici ve barıştırıcı gücüyle” dedi.

 

 

 

DSC_0072

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yrd. Doç. Akyel’in ardından sahneye Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Sıddık Yarman çıktı. Sanatçı olmanın zorluğunun altını çizerken Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Mühendis olabilirsiniz, doktor olabilirsiniz, bilim insanı olabilirsiniz ama sanatçı olamazsınız” sözüne atıfta bulunan Prof. Dr. Yarman, “Günümüzde, özellikle bölgemizde sanatçı olmak daha da zor. Sanata destek verenlerin sayısı azalırsa, sanata olan inanç azalırsa biz bu çukurun, keşmekeşin, kaosun içerisinden nasıl çıkarız? Doğrusunu isterseniz ben de zaman zaman kara kara düşünmüyor değilim. Ancak olumsuzluklar bizi hiçbir zaman yıldıramaz” dedi. Prof. Dr. Yarman, İÜ Devlet Konservatuvarı’nın Avrupa’da sergilediği performanslara, Avrupa çapında edindiği başarılara değinirken, “Biraz önce sevgili Kürşat’ın betimlemesini yaptığı kötü koşullu okulda muhteşem sanatçılar yetişiyor. Bunun için ailelerinizi, hocalarınızı ve sizleri yürekten kutlamak istiyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda, bu yıl hayatını kaybeden İü Devlet Konservatuvarı Lise devresi öğrencisi Gizem Gülşah Doğan’ın ailesine baş sağlığı dileyen Prof. Dr. Yarman, tüm mezunların ailelerine şükranlarını sunduğunu ve öğrencileri yetiştiren hocalara teşekkür ettiğini belirtti.

 

 

 

DSC_0098

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Yarman’ın konuşmasının ardından, geçtiğimiz yıl Ekim ayında altıncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Uzun Yol” filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülen İü Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı mezunlarından Hakan Yufkacıgil’e plaket verildi. Kısa bir konuşma yapan Yufkacıgil, öğretmenlerine teşekkür etti.

 

 

DSC_0107

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yufkacıgil’den sonra 2013-2014 eğitim öğretim yılında yarışmalarda ödül kazanmış yarı zamanlı İlköğretim, Lise ve Lisans devresi  öğrencileri teşekkür belgelerini almak üzere sahneye davet edildi.

 

 

 

DSC_0150

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tören, Müzik Bölümü öğrencilerinin ve öğretmenlerinin hazırlamış olduğu mini konserle devam etti.

 

DSC_0185

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0169

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0209

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mini konserin ardından sırasıyla;  İlköğretim, Lise ve Lisans derecesi mezunlarının kep atmasıyla tören sona erdi. Lise devresi öğrencileri, bu yıl hayatını kaybeden arkadaşları Gizem Gülşah Doğan için keplerini havaya atmayıp yere bıraktılar.

 

 

 

DSC_0322

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0377