Genç Hekimler Diplomalarını Aldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Devrim ÇIRPAN

Fotoğraf: Özdemir KUTLU

Yoğun katılımın olduğu İÜ Tıp Fakültesi mezuniyet törenine, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahattin Çolakoğlu, İÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Şükrü Öztürk, İÜ Tıp Fakültesinin Öğretim Üyeleri ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Umut Oran katıldı.

Mezuniyet töreninde, bölümünü dereceyle bitiren, sanat dalında başarılı, bilimsel alanda başarılı, sosyal alanda başarılı, spor dalında başarılı olan öğrencilere ve mezuniyet komitesinde başarılı şekilde çalışan öğrencilere ödül verildi.

Toplu

“Her Zaman Yanınızdayız”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit İlber Türkoğlu, genç hekimleri bugün uğurlamak için burada toplandıklarını ve bu genç hekim adaylarını yeni bir başlangıca uğurlarken, bir yandan da aralarından ayrılmalarının hüznünü yaşadıklarını söyledi. Prof. Dr. Türkoğlu, şunları ekledi:

“Bu altı içerisinde genç hekim adayları olarak kendinizi geliştirdiniz. Eğitiminize ve öğrenmeye her zaman devam ediniz. Fakülteden mezun olsanız bile biz hocalarınız olarak her zaman yanınızda olacağız.”

İÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Öztürk, eğitim süresi boyunca başarılı olan genç hekimlerin, kendilerini ve ailelerini mutlu ettikleri belirtti. Prof. Dr. Öztürk, ” Hangi alanda olursanız olun heyecanınızı kaybetmeyiniz. Heyecanınız biterse, geriye gidersiniz. Son olarak tavsiyem, stresli bir işiniz olacak ve hobi edinin” dedi.

Ümit ilber türköğlu

“Araştırın, Keşfedin ve Sağlıklı Olun”

Dünün öğrencilerine, bugünkü meslektaşlarıma diyerek sözlerine başlayan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güloğlu, hekimlere rakiplerinin arttığını, öğrenmeye, araştırmaya, keşfetmeye ve başarılı olmaya devam etmelerini gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Güloğlu, son olarak hekimlere sağlıklı kalmayı ihmal etmemelerini ekledi.

İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çolakoğlu, 500 genç hekime hipokrat yeminini ettirdi. Yemin töreninden sonra konuşmasına geçen Prof. Dr. Türkoğlu, şunları kaydetti: “Birinci üniversitenizi bitirdiniz ve şimdi ise hayat üniversitesine başlıyorsunuz. Birer genç hekim olan sizleri, profesör olarak görmek istiyorum. Karşınızda insan hayatları olacağı için sormaktan ve araştırmaktan çekinmeyin. Bu okuldan mezun olmak bir marka ve avantajdır. Ailelerinize bu mutlu günü yaşattığınız için sizlerle gurur duyuyorum.”

 Recep Güloğlu

“Gelecek Kaygısı Taşıyoruz”

İÜ Tıp Fakültesi dönem birincisi Dr. Rana Günöz Cömert konuşmasını alkışlar eşliğinde gerçekleştirdi. Dr. Cömert, bu fakülteden 2015 yılı döneminde mezun olacak hekimleri temsilen konuştuğunu ve İÜ Tıp Fakültesi’nden mezun olmanın gurur verici olduğuna dikkat çekti. Dr. Cömert, şu şekilde konuştu:

“Dünkü hocalarıma, bugünkü meslektaşlarıma çok şey borçluyum. Onlardan çok şey öğrendik ve bu uzun maratonda bizleri yalnız bırakmayan ailelerimize de teşekkür etmeliyiz Sınırlı olanaklarla başarılı tedaviler gerçekleştiren hocalarımız ve biz yüksek puanlarla bu bölüme girdik. Zor koşullardan bahsediyorum. Altı yıl beraber okuduğum arkadaşlarımın adına da konuşuyorum. Biz personel açığından kaynaklanan açığı da kapattık. Biraz hekimi biraz hemşire ve personel olduk. Tabi ki güzel stajlarda gerçekleştirdik. Son olarak bize rol model olan hocalarımıza ve bugünkü meslektaşlarımıza yani hocalarımıza, aileme ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”

Dr. Cömert, “ Daha geçtiğimiz günlerde Samsun’da meslektaşımız Op. Dr. Kamil Furtun’u canice öldürüldü” diyerek gelecek kaygısı taşıdıklarını ifade etti. Dr. Cömert’in bu duyarlı konuşması salondan uzun süre alkış aldı.

Emekli ve merhum İÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Oran’ın anısına, her yıl İÜ Tıp Fakültesini birincilikle bitiren doktorlara verilen ödülü, Prof. Dr. Mehmet Oran’ın oğlu CHP Milletvekili Umut Oran, dönemini birincilikle bitiren Dr. Rana Günöz Cömert’e verdi.

Cömert

“Doktor Bir Ailenin Çocuğuyum”

Fakülteyi birincilikle bitiren Dr. Cömert’in yaptığı konuşmayı, doktorlar açısından adeta bir manifesto olduğuna dikkat çeken Umut Oran, şunları aktardı: “Fakülte birincimiz Dr. Cömert adeta tüm doktorların düşündüklerine tercüman oldu. Bende bir doktor çocuğuyum ve babam bu fakülteyi geçmişte birincilikle bitirdi. Hem Birinci olan arkadaşımıza bu ödülü vermekten dolayı, hem de bu genç hekimlerin yanında olmaktan dolayı çok mutlu oldum.”

İÜ Tıp Fakültesi 2015 dönemini Dr. Busenir Karabulut ve Dr. Nur Benil Yamak ikincilikle, Dr Zeynek Özdemir ise üçüncülükle bitirdi. Ayrıca törenin sonunda ise kendi aralarında oluşturdukları müzik grubu performansını sergiledi. 500 genç hekim ayakta telefonlarının flaşını açarak müziğe eşlik etti. Altı yıllık zor bir süreçten geçerek mezun olan hekimlerin aileleri ise mutluluğu görülmeye değerdi. İÜ Tıp Fakültesi 188. Döneminde 500 mezununu güzel bir törenle uğurladı.

Umut Oran