Geleceğin Mühendisleri Mezun Oldu

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Tanyolaç, Dekan Yardımcıları, Müdürler, Bölüm Başkanları, Öğretim üyeleri, Yardımcıları ve velilerin katılımıyla gerçekleşen mezuniyet törenin ilk oturumu saat 10.30’da başladı. 2000 öğrencinin mezun olduğu törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Mühendislik Fakültesi’nin tanıtım filmi gösterildi.

DSC_0007

“Yeni Bir Başlangıca Adım Atıyoruz”
İnşaat Fakültesi’ni birincilikle bitiren Serap Hanbay bütün mezunlar adına bir konuşma yaptı. Hanbay “Bugün burada bir parça hüzün ile birlikte ortak bir sevinci paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız. Hayattaki zorluklarla mücadele etme gücünü veren bizlere öğrenmeyi, araştırmayı, merak etmeyi öğreten, güzel dostluklar ve arkadaşlıklar kazandıran İstanbul Üniversitesi’nin öğrencileri olmaktan gurur duyuyoruz. Artık sorgulayabiliyor ve kendimiz geliştirebiliyorsak bunu da çok değerli hocalarımıza borçluyuz. Yeni bir umuda, başlangıca adım atıyoruz. Mesleğimize atıldıktan sonra en iyisini yapmak ve ülkemizi hep ileriye götürecek gayretler içerisinde olacağız, olmalıyız” şeklinde konuştu.

DSC_0020

Maraton Sona Erdi
İÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Tanyolaç “Bugün öğrencilerimizin mezuniyetinden dolayı büyük sevinç ve mutluluk duymaktayız. Bununla birlikte öğrencilerimizle geçirmiş olduğumuz dört yıllık beraberliğin bu son aşamasında mutluluk ve hüzün dolu duygular içerisinde bulunmaktayız. Fakat bu hüznümüze yaşamları boyunca başarılı olacaklarına ve bundan sonra gidecekleri yerlerde bizleri üniversitemiz ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine sonsuz inancımız ve güvenimiz teselli kaynağı olmaktadır. Değerli anne ve babalar sizler evlatlarınızı büyüttünüz. Küçük yaşlardan itibaren onlarla üzüldünüz, onlarla neşelendiniz, her sorunlarına eğildiniz ve bugünlere getirdiniz. Ne mutlu sizlere ki böyle evlatlar yetiştirdiniz. Sizlere müteşekkiriz. Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

DSC_0022

Öğrencilerine seslenen Prof. Dr. Tanyolaç “İlkokuldan itibaren uzun bir maratondan sonra bugüne ulaştınız. Çok sıkıntılar çektiniz. Zaman zaman ümitsizliğe kapıldınız. Bu öğrencilik ne zaman bitecek dediniz. Fakat bütün zorluklara rağmen öğrencilik yıllarınız hayatınızdaki en güzel yıllar olarak kalacaktır. Burada edindiğiniz arkadaş ve dostluklar unutulmayacak. Biz öğretim üyeleri ise imkanlar nispetinde sizlerin en iyi şekilde yetişmesi için elimizden gelen gayreti gösterip sizleri belirli bir seviyeye getirdik. Üniversitede sizlere verilen bilgiler iş hayatınız için temel oluşturacaktır. Öğrenmenin sona erdiği gibi bir düşünceye kapılmayınız. Öğrenmeye yaşamınız boyunca devam etmeye mecbursunuz. Temel prensibiniz her şey insan için olmalıdır. Bu prensiple hareket ettiğiniz sürece başarılı olmamanız için bir neden yoktur” şeklinde konuştu.
“Her Zaman Yanınızda Olacağız”

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ersöz ise “Sevgili öğrenciler bugün sizin gününüz. Dört yıl devam eden bir maratonun ardından hayata atılıyorsunuz. Bundan sonraki hayatınızı bütünüyle etkileyecek eğitim öğretim sürecini başarıyla tamamladınız. Ben sizlere hayatta da nice başarılar diliyorum ve hepiniz tebrik ediyorum. Unutmayın ki sizler İstanbul Üniversitesi gibi kökleri İstanbul’un fethine dayanan, tüm ülkemizin ve dünyanın sayılı üniversitelerinden birinden mezun oluyorsunuz. Gerçekten de hem mühendislik Fakültemiz hem İstanbul Üniversite’miz çok önemli kurumlar. Bu kurumlardan mezun olmak hem önemli bir gurur kaynağı, hem de gerek iş piyasası rekabetinde gerekse hayatın tüm evrelerinde sizin için önemli bir avantaj oluşturacaktır. Üniversitemiz ve fakültemiz kazandırdığı vizyonun temel bilgi, beceri ve yetkinliklerinin benzeri kurumlara göre daha iyi durumda olduğunu siz iş hayatına atıldığınızda daha yakından görmüş olacaksınız. Gerçekten de biz büyük bir aileyiz. Bu yeni dönemde karşılaşacağınız her yeni sorunda gerek fakültemiz öğretim üyelerinin gerek üniversitemiz yöneticilerinin yanınızda olduğundan emin olabilirsiniz” dedi.

 

DSC_0028

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Ersöz “Bilginin değerinin her şeyin üzerinde olduğu bu çağda daima bilginin peşinde olun. Kendinizi geliştirin. Okulun, eğitimin, sizlere temel bilgileri muhakeme yeteneğini, öğrenmeyi, öğretmeyi kazandırdığını, kendinizi geliştirme anahtarının ise sizin elinize tutuşturulduğunu unutmayın. Yani bundan sonraki süreçte kendinizi geliştirmek ve başarılı olmak sizin elinizde. Sizi bilgiden başka taşıyabilecek hiçbir unsurun olmadığını da yaşadıkça görmüş olacaksınız. Ancak sahip olduğunuz bilgiyi adaletle, ahlaki ve toplumsal değerler ve ilkeler çevresinde kullanın. Dürüstlüğün, doğruluğun, itibarın, saygınlığın korunması gereken en büyük değerler olduğunu unutmayın. Yaptığınız işi severek yapın.” şeklinde konuştu. Velilerin öğrenciler kadar gururlu olmayı hak ettiklerini ekledi.
Açılış konuşmalarının ardından sırasıyla İnşaat Mühendisliği, Kimya, Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerinden mezun olan öğrenciler sahneye çıkarak temsili diplomalarını öğretim üyelerinden teslim aldı. Diploma töreninin ardından bütün öğrenciler yemin edip kep attı.

Kepler Havaya

İkinci oturumda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Jeoloji Mühendisliği öğrencisi Aykut Eke bütün mezunlar adına bir konuşma yaptı. İÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tanyaloç’ın konuşmasının ardından Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği bölümlerinden mezun olan öğrencilere temsili diplomaları verildi. Yemin eden öğrenciler hep birlikte kep attı.

Tören sonunda Prof. Dr. Tanyolaç İÜ Mezuniyet Fakültesi 2014-2015 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Organizasyon Başkanları’na teşekkür belgelerini verdi.