Geleceğe Yapılacak Büyük Yatırım: Doğru Antibiyotik Kullanımı

AJANS ÜNİVERSİTE-Ozan ÖZEN- Devrim ÇIRPAN

Antibiyotik, herhangi bir mikroorganizma tarafından, başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını durdurmak için üretilen her türlü madde olarak tanımlanmakta. Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi. Diğer ülkelere göre Türkiye’de 2 ile 3 kat daha fazla antibiyotik tüketiliyor. Antibiyotik çok fazla tüketildiği takdirde insan vücudunda antibiyotiğe karşı direnç oluşuyor. Uzmanlar ise bu durumun gelecek için endişe verdiğini söylüyor.

Konu hakkında İletim’e konuşan İÜ Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sönmez Uydeş Doğan “Tedavide kullanılmakta olan ilaçlar organizmada bozulmuş olan fizyolojik bir durumun yeniden düzenlenmesini, mikroorganizma ya da parazitlere bağlı enfeksiyonların ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

Fotoğraf-5 Devrim ÇIRPAN

“Antibiyotikler Toplumda Yaygın Kullanılıyor”

Antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uydeş Doğan şunları ifade etti:“Toplumda yaygın bir kullanıma sahip olan antibiyotikler etkilerini esas olarak, kullanan kişinin organizmasında değil, organizmayı istila eden bu mikroorganizmalar üzerinde gösteren ilaçlardır. Buna ilaveten, antibiyotikler özellikle bazı cerrahi operasyonlar sonrasında olduğu gibi, olası bir bakteriyel enfeksiyona karşı koruyucu ya da önleyici (proflaktik) olarak da kullanılmaktadır.”

“Organizma Gereksiz Olarak Kimyasal Ajana Maruz Kalıyor”

Bilinçsiz antibiyotik kullanımına soğuk algınlığı ya da grip gibi virüslerin neden olduğu hastalıklarda rastlandığını anlatan Prof. Dr. Uydeş Doğan“Akılcı olmayan antibiyotik kullanımının en önemli sonuçları, organizmanın gereksiz olarak kimyasal bir unsura maruz kalması ve hastalık yapan bakterilerin bu ilaçları tanıyıp kendilerini onlara karşı savunabilecek şekilde direnç geliştirmesine olanak sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.

“Hekimler Hastalara Çok Vakit Ayıramıyor”

Prof. Dr. Uydeş Doğan’a göre,Türkiye’de yürütülen sağlık sisteminde, bir hekime saat başına düşen hasta sayısı çok fazla olduğundan, hekimler hastalarına çok zaman ayıramadıkları için hastalığın kaynağını araştırmak pek mümkün olamıyor. Bakteriyel bir enfeksiyon olma ihtimaliyle,hastalık sonrası şok etkisiyle oluşan bakteriyel enfeksiyona karşı ve riskli hasta gruplarının varlığı dikkate alınarak antibiyotiklerin çok sık reçete edildiğini söyleyen Prof. Dr. Uydeş Doğan: “Gereksiz antibiyotik kullanımını önlemek geleceğe yönelik yapılacak en bilinçli yatırımdır” dedi.

“Hayati Risk Söz Konusu”

Yeterli bilgisi olmayan bir kişinin kendisine iyi geldiği gerekçesiyle bir başkasına da bilinçsiz bir şekilde antibiyotiği önermesinin, ayrıca antibiyotiğin de eczaneden reçetesiz alınabilmesinin de kullanımı cazip hale getirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Uydeş Doğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı ile ilaçlara karşı direnç gelişimi kontrol altına alınmaz ise bugün tedavisi olan enfeksiyon hastalıklarının gelecekte mevcut antibiyotikler ile aynı etkinlikte tedavisinin sağlanamayacağından dolayı komplikasyonlar ve hayati risk söz konusudur.”