Geçmişten Havadisler Taksim’de

AJANS ÜNİVERSİTE– Burcu GÜLER

İlki geçen sene yapılan “Havadis; Yüzyıl Önce” sergisinin ikincisi olarak düzenlenen “Havadis; Yüzyıl Önce 1913” sergisi ziyaretçilerini 1913 yılındaki önemli olayların yer aldığı Türk gazetelerini keşfe çıkarıyor

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü tarafından  Taksim‘deki Cumhuriyet Sanat Galerisi’n de açılan  ‘Havadis; Yüzyıl Önce 1913’ sergisinde 1913 yılında gazete ve dergilerde öne çıkan yurt içi ve yurt dışıyla ilgili haberler ve o dönemde basılmış kitaplar yer alıyor.

 

Eski haberlerin derlenip sunulduğu serginin ortaya çıkışıyla ilgili bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Müdürü Proje Sorumlusu Ramazan Minder, “Bu sergi düşüncesi şahsıma ait olup biraz da tarihe olan ilgim nedeniyle ortaya çıkmıştır. Hep güncel olayların içinde kalıp olaylara geniş bir zaman penceresinden bakamamak bizi bazen çıkmaza sürükleyebilmektedir. Ahmet Hamdi Tanpınar; “İstikbal köklerdedir.” diye söyler. Bu sözü önemserim. Tarihinizle övünseniz de övünmeseniz de tarihinizi bilmelisiniz.” diyerek serginin ortaya çıkış nedenini izleyiciyi 100 yıl öncesine götürerek ona derin bir tarih bilinci kazandırmak istediklerini ifade etti.

 

Sergilenen haberleri Atatürk Kitaplığı arşivinde bulunan tüm yayın organları (Alemdar, Tasfir-Efkâr, İkdam, Tanin, Sabah, Servet-i Fünun, Karagöz, Takvim-i Vekayi ) yaklaşık altı ay boyunca tek tek inceleyerek sergiyi oluşturduklarını söyledi. Minder, günümüz insanlarını ilgilendirdiğini düşündükleri ya da siyasal ve askeri tarihimiz üzerinde derin izler bırakan sergiye aldıklarını belirtirken haberleri, Atatürk Kitaplığı’nda bulunan fotoğraf, kartpostal, harita, karikatür gibi görsel materyalle zenginleştirdiklerini söyledi.

 

Minder sergiyi gezen izleyicilerden olumlu tepki aldıklarını söyledi. Sergilenen haberlerin posterleri ziyaretçilere sunuluyor.

 

Gelecek yıl 1914 yılını ele alacaklarını söyleyen Minder, “Bu yıllar Türk ve Dünya tarihi için önemli yıllar, birini Dünya Savaşı başlamakta ve artık İmparatorluklar yıkılmakta, Osmanlı İmparatorluğu uzun bir savaşa girmekte ve artık son günlerini yaşamakta, onu yerine genç bir Cumhuriyet kurulmakta. Bütün bu olayları ve gelişmeleri her yıl gerçekleştireceğimiz sergilerle halkımıza duyurmaya çalışacağız.” dedi.

 

DSC_0940

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0946

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Balkan Savaşı Sırasında Yaşanan Göçler

 

DSC_0966