Geçmişten Günümüze Türkiye’de Reklam Müziği

AJANS ÜNİVERSİTE – Elçin EREN, Bülent Rauf ALTUNAY

İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Ahunbay, yaptığı işin yüzde 50 sanat, yüzde 50 zanaat olduğunu ve bu işe tamamen tesadüfle başladığını ifade etti. Reklam müziğinin radyoyla başladığını belirten Ahunbay, sesin iletişim dünyası için tartışılmaz bir değer olduğunu belirtti. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde ABD’de radyoda canlı müzik yayınlarının başladığını, müzik kullanılarak reklamların yapılmaya başlandığını fakat Türkiye’de bu akımın geç başladığını söyledi.

Medya - 2

Türkiye’de ilk reklamın VİN markası tarafından 1965 yılında yapıldığını belirten Ahunbay, “Türkiye’de reklamcılık arşivinin sağlanamaması 80’ler öncesine dair sıkıntılar doğurmaktadır” diye sözlerine devam ederek, reklam müziğinin başarısını sadece bestecilere değil reklam ajanslarının da çalışmalarına borçlu olduğunu belirtti.

Ahunbay, sadece reklam sektörüne hizmet eden bir müzik şirketi oluşturduklarını ve adını Jingle House koyduklarını söyledi ve Jingle House’un artık bir eğitim kurumu işlevi gördüğünü,yeni pırlantalar yetiştirdiğini sözlerine ekledi. “Jingle House’daki eğitimler okullardaki gibi bir düzen ve disiplinle devam ediyor’’ dedi.

Ahunbay, müzik sektörü sürekli aktif olduğundan yeni trendleri takip ettiğini söyleyerek sözlerine son verdi.

Medya - 3