“Geçmişten Günümüze Eczacılık” Sergisi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Fotoğraf- Fatma ÇELİK

II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi’nde düzenlenen “Geçmişten Günümüze Eczacılık” sergisinin açılış töreni programını İÜ Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülder Emre sundu. Yrd. Doç. Dr. Emre, serginin tüm alanlarda sanatsal ve kültürel fikirlerin ve projelerin hiç durmadan arttığı İstanbul Üniversitesi’nin zenginliklerini arttırmaya katkıda bulunacağını ifade ederek II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi hakkında bilgiler verdi ve serginin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

_DSC0106

Sergide emeği bulunan isimlerden Prof. Dr. Afife Mat, açılış töreninde yaptığı konuşmada eczacılık tarihine dair bilgiler verdi. Prof. Dr. Mat, “İlk insanlar çevrelerindeki doğayı gözlemleyerek bitkilerin çeşitli özelliklerini keşfetmişlerdir. Kimilerini gıda olarak kullanmışlar kimilerini tedavi amacıyla kullanmışlardır. Yani yeryüzündeki ilk ilaçlar bitkilerdir. Dolayısıyla bitkilerin tarihi, tıp tarihi ve eczacılık tarihi ayrılmaz bir bütündür. Tıbbi bitkilerin özelliklerini, tedavi kullanışlarını inceleyen bilim dalı, belki de tarihteki en eski bilim dalı eczacılığın içinde yer alan farmakognozidir. Dolayısıyla her farmakognozi araştırmacısının tıp ve eczacılık tarihiyle de ilgilenmesi kaçınılmazdır” dedi.

_DSC0128

Türk eczacılığının duayeni Prof. Dr. Turhan Baytop hakkında da bilgiler paylaşan Prof. Dr. Mat, “Prof. Dr. Burhan Baytop, 1945 yılında Eczacı Okulu’nu bitirdikten sonra farmakognozi kürsüsünde çalışmaya başlamış ama aynı zamanda tüm eczacılık tarihiyle ilgili araştırma yapmaya bilgi ve belge toplamaya başlamıştır. 1960 yılında eczacılık fakültesi içinde kendi şahsi koleksiyonuyla Türkiye’nin ilk eczacılık koleksiyonunu oluşturmuştur. Bu koleksiyon eczacıların katkılarıyla günden güne gelişmiştir. 1939 yılında başlayan eczacılık eğitiminin değişik dönemlerine ait tabelalar, diplomalar, fotoğraflar ve kitaplar koleksiyonunda önemli bir yer tutmaktadır. Osmanlı döneminde açılmış olan iki eczanenin dolapları, Topkapı Sarayı Enderun Eczanesi’nin bazı dolapları, kavanozları ve ilaçları, eczanelerde kullanılan çeşitli ilaç, malzeme eczacılık tarihi hakkında fikir vermektedir. Diğer taraftan 1500 civarında ilaçtan oluşan koleksiyon Osmanlı döneminden günümüze ilaç endüstrimizi yansıtmaktadır. Turhan Baytop hocamızın kurmuş olduğu bu koleksiyonu korumak ve genişletmek için elimizden geleni yapıyoruz. Eczacılık tarihimize ışık tutacak daha birçok belge ve araştırma beklemektedir” dedi.

Açılış töreninde konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise, serginin uzun süreç alan zorlu emeklerin sonucunda oluşturulduğunu belirterek “Herşeyden önce bu alanın açılışı sırasında değerli hocamız Nurhan Atasoy ile beraberdik. Hayırlı vefaydalı bir iş yaptığımızın farkındaydı. Ve gördüğünüz gibi bu müzemiz kültürümüzünen simge özelliklerinden birisini bize gösterirken aslında modern çalışmalar için de güzel bir sergi ve sunum alanı olarak da hizmet vermektedir. Bu açıdan önce bu müzenin yapılması ve açılması sırasında emekleri geçen başta Nurhan hocamız olmak üzere hepsine teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi. Prof. Dr. Ak, ayrıca “Eczacılık fakültesi bildiğiniz gibi bizim üniversitemizin simge fakültelerinden, üniversitenin her yerde gururla bahsettiğimiz bir emeği birikimi ortaya koyan özgün fakültelerimizden birisi. Fakülteyi bugüne getiren isimleri şöyle bir hatırlamamız bile buradaki birikimin ne kadar büyük olduğunu bize anlatmaya yeterli olacaktır. Her şeyden önce dekanlarımız Prof.Dr. Ahmet Oğul Araman ve yeni göreve başlayan dekanımız Emine Akalın Uruşak hocamız ve tabi ki her iki dekanımızın arkasında onlara güzel fikirleriyle, rehberliğiyle güç katan Prof. Dr. Afife Mat hocamızın bu fikrin ortaya çıkmasında ve uygulanmasındaki emekleri yadsınamaz”diyerek koleksiyonun oluşmasında büyük katkısı olan Turhan Baytop’a teşekkür etti. Son olarak Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi’nin sağlık alanındaki vizyonunu anlatarak ileriye yönelik projelerden bahsetti.

_DSC0137

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mahmut Ak, kurdeleyi keserek sergiyi ziyarete açtı.

Untitled-1

Eczacılık tarihine ilişkin 129 eserin bulunduğu Geçmişten Günümüze Eczacılık sergisi, II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesin’de 1 Nisan-14 Ağustos 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

_DSC0184

_DSC0200