Geçmişe Yolculuk: II. Abdülhamit’in Yıldız Albümleri’nde Erzurum

AJANS ÜNİVERSİTE

II. Abdülhamit’in “Her resim bir fikirdir. Bir resim yüz sayfalık bir yazı ile ifade olunamayacak siyasi ve hîssî manaları telkin eder. Onun için ben, tahrîrî münderecâttan (yazılı bilgilerden) ziyâde, resimlerden istifade ederim” sözünden hareketle İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Gezgin öncülüğünde hazırlanan “II. Abdülhamit’in Yıldız Albümleri’nde Erzurum” sergisi İstanbul Üniversitesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde açılışı gerçekleşen sergi, büyük ilgi görmüş, ziyaretçiler siyah beyaz Erzurum fotoğraflarıyla adeta geçmişe yolculuk ederek nostalji yaşamıştı.

46 Erzurum Fotoğrafı

Sergide II. Abdülhamit’in Yıldız Albümleri’nin içeriğini oluşturan fotoğraflar, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi koleksiyonundan çıkarılmakla birlikte, koleksiyonda Erzurum’a ait toplam 46 fotoğraf bulunuyor. Prof. Dr. Gezgin öncülüğünde, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Atik ve okutman Cüneyt Korkut’un uzun uğraşları sonucunda ziyarete açılan fotoğraflar, geçmişe ışık tutan belgeler niteliğinde 1800’lü yılların son dönemlerindeki Erzurum’u gözler önüne seriyor. Erzurum’un genel görüntüleri, mimari yapıları, toplumsal yaşamı, karakolları, kışlaları, camileri, eğitim kurumları, çarşıları fotoğraflarda yer alıyor.

Yangından kurtulan Yıldız Albümleri

II. Abdülhamit sayesinde fotoğrafçılığın ticari bir olgu olmanın ötesine geçerek hem sanatsal bir forma dönüştüğünü hem de resmi bir kimlik kazanarak “görsel belge” niteliğine bürünmeye başladığının altını çizen Prof. Dr. Gezgin, sergiyle ilgili şunları söyledi: “II. Abdülhamit’in isteği üzerine Osmanlı’nın dört bir yanından çekilen fotoğraflardan oluşan yüzlerce albüm var. Bu albümler büyük bir görsel arşivi ortaya çıkardı. En ünlüleriyse Yıldız Albümleri. Sanata ve kültüre çok önem veren bir padişah II. Abdülhamit. O dönemde Yıldız Sarayı’nın yanması ile kurtulan tüm eserleri İÜ Nadir Eserler Kütüphanesi’ne getirmiş. Ben bir araştırma esnasında bu eserleri bulunca bir Erzurumlu olarak onur duydum. Umarım bu çalışmamız diğer üniversitelere de örnek olur. Böyle bir sergiyi açmaktan çok mutluyuz.”

II. Abdülhamit’in Yıldız Albümleri’nde Erzurum sergisi, 18 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Rektörlük Binası Sergi Alanı’nda ziyaretçileriyle buluşacak.

img431