“Geç Değil” Ödül Töreni İÜ’de Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE

Ödül törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve çok sayıda davetli katıldı. Programın açılış konuşmalarını Dr. Sare Davutoğlu, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve KASAV Başkanı Dr. Gülnur Alpkan yaptılar.

Bağımlılık Yalnızca Bireyi Değil Toplumu Etkiliyor

İstanbul Üniversitesi ve KASAV işbirliği ile gerçekleştirilen “Geç Değil” projesinin paydaşları arasında Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı yer alıyor. “Geç Değil” projesi, bağımlılık konusunda toplumsal bir sorumluluk almayı sağlama amacıyla gerçekleştirilen bir koruyucu sağlık hizmeti niteliği taşıyor. Projenin en önemli gerekçelerinden biri Türkiye’de madde bağımlılığının son 10 yılda hızla artması ve bağımlılığın yalnızca bireyin değil toplumun tamamını etkileyen önemli bir sorun haline gelmesi. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da desteklenen “Geç Değil” projesinde öncelikli hedef kitle, içinde bulundukları ergenlik dönemi sebebiyle çok daha kolay risk alabilen liseli gençler olarak belirlendi.

160 Binden Fazla Öğrenciye Ulaşıldı

İstanbul Avrupa yakasındaki liselerdeki öğrenci ve ailelerine yönelik olarak yürütülen proje kapsamında, 376 liseden 1500 öğrenci ile 370 psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeniyle,motivasyonel görüşmeler gerçekleştirildi. 160 binden fazla öğrenciye seminerler veya web sitesi aracılığıyla ulaşıldı. 350 aileye bağımlılıkla ilgili eğitim verildi. Bağımlılık konusunda hikâye, kısa film ve karikatür gibi alanlarda teşvik edici ve eğitici yarışmalar düzenlendi.

STK’lar Sosyal Devletin Can Damarlarıdır

Törende konuşan Dr. Sare Davutoğlu, kendisinin de İstanbul Üniversitesi mezunu olduğunu, öğrenim hayatının ilk yılının Beyazıt’ta geçtiğini belirterek, okulunda böyle bir programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhuriyet tarihimizde böylesine bütüncül, bilimsel ve sonuç odaklı bir acil eylem planının ilk kez hazırlandığını belirten Dr. SareDavutoğlu, bu hizmetlerin meyvelerinin toplanmasına başlandığını, her başarılı sosyal proje gibi bu projenin de tüm toplumu aydınlatmaya ve kurumsallaştırmaya çalışacağını ifade etti.Yeni nesillerin emniyeti ve gençlerin ruh, beden sağlığının korunmasının herkes için önemli olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Sosyal politikalar alanındaki gelişmeler, 13 yıl boyunca hükümetlerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın dayanışma içerisinde çalışmasıyla sağlandı. Ben her zaman sosyal devletin can damarlarından birinin sivil toplum kuruluşları olduğuna inanıyorum. “Geç Değil” projesi bağımlı gençler için yol gösterici bir rehber niteliği taşıyor.”

_DSC8198

Dr. Sare Davutoğlu, geliştirilen projede KASAV’a destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi ve Yeşilay’a teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“Bağımlılıkla Mücadelede Çok Yönlü Olmak Gerekiyor”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında, madde kullanımı ve bağımlılığının günümüz dünyasındaki en önemli birey ve toplum sağlığı sorunlarından bir tanesi olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Gerek sigara, alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları, gerekse kumar, teknoloji ve internet gibi davranışsal bağımlılıklar, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların hemen yer yaş grubu ile hayatın her alanını etkileyen ve giderek artan önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bireysel olarak başlayan sorunlar, yeterli önlemlerin alınmaması halinde, giderek toplumun huzurunu, güvenini ve geleceğini ilgilendiren daha büyük tehlikeler ve sorunlar haline geliyor.Madde kullanımının en sık başlangıç yaşının ergenlik çağı gençliğimizi ve geleceğimizi bu tehlikeye karşı koruma konusunda, kararlı ve etkili adımlar atmayı gerektiriyor.”

_DSC8191

Bağımlılıkla mücadelede çok yönlü olmanın önemine değinen Prof. Dr. Mahmut Ak, bu bağlamda devlet, sivil toplum ve üniversite işbirliğinin fevkalade önemli olduğuna değindi. İstanbul üniversitesi olarak bağımlılıkla mücadele sürecinde etkin bir şekilde yer almak adına üniversite bünyesinde Yeşilay Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulduğundan bahseden Prof. Dr. Mahmut Ak, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bağımlılık konusunda devlet ve STK ile ortak çalışmalar yapma gayreti içinde olduk ve olmaya devam edeceğiz. STK ve üniversite işbirliğinin güzel ve önemli örneklerinden birisi olan “Geç Değil” projesini paylaşmak için buradayız. Böyle başarılı bir çalışma içerisinde yer almaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Yrd. Doç. Dr. Şule Selman ve Uzman Klinik Psikolog Huriye Tak’ın yaptığı proje sunumunun ardından, “Geç Değil” projesi kapsamında yapılan kısa film, hikâye ve karikatür yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Sare Davutoğlu tarafından verildi. Program, düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi.

_DSC8207

_DSC8220

_DSC8196

_DSC8147

_DSC8160

_DSC8227

_DSC8222

_DSC8158

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü